Cumhuriyet'e meslek odalarından destek ziyareti

Cumhuriyet'e meslek odalarından destek ziyareti

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu, Cumhuriyet gazetesine destek ziyareti gerçekleştirerek basın üzerindeki baskılara son verilmesi çağrısı yaptı.

Cumhuriyet gazetesine dayanışma ziyareti gerçekleştiren İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu, basın üzerindeki baskılara son verilmesi çağrısı yaptı.

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (IMOK) Şişli Camii’nde “Özgür basın susturulamaz” pankartını açarak Cumhuriyet Gazetesi’nin Mecidiyeköy’de bulunan binası önüne kadar sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Gazete binası önüne gelindiğinde “Özgür basın susturulamaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Aralarında İstanbul Barosu, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası ve çok sayıda meslek örgütünün bulunduğu koordinasyon yürüyüşün ardından ortak basın açıklaması yaptı.

EKONOMİK KRİZ BASIN YOLUYLA GİZLENİYOR

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Erez, bir ülkede seçim olacaksa halkın adayların hepsini tanınması gerektiğini belirterek, basının da bunun için önemli bir etken olduğunu söyledi. Tek başına seçilmek isteyen anlayışların ilk yaptıklarından birinin basını susturmak olduğunu vurgulayan Erez, basın üzerindeki engellerin derhal sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti. Erez’in ardından söz alan İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Turhan Atalay, meslekleri ile ilgili söylemek istediklerinin halka tam anlatılması için basının susturulmaması gerektiğini belirtti. “Şuan yayın yapan televizyon ve gazetelere bakıldığında ülkede güllük gülistanlık bir durum olduğunu anlatıyorlar” diye konuşan Atalay, şöyle devam etti: “Ülkede büyük bir ekonomik kriz var ve basın yoluyla şuan bu gizleniyor, özgür basını susturdukları için bunu birçok kişi göremiyor”

‘BU ÜLKEDE DEMOKRASİNİN YOK OLMAMASINI İSTİYORUZ’

Oda temsilcilerinin ardından ortak basın açıklamasını ise Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen okudu. 

Demirdizen, vatandaşın karşı karşıya bulunduğu sorunları sadece tek bir kaynaktan değil birçok kaynaktan ve farklı açılardan dinlenmesinin engellenmemesi gerektiğini hatırlattı. Türkiye’nin kuruluşundan bu yana Cumhuriyet Gazetesi’nin var olduğuna dikkat çeken Demirdizen, “Gazetenin yazar ve yöneticilerinin bir an önce görevlerine iade edilmelerini ve basın üzerindeki baskılara hemen son verilmesini, bu ülkede demokrasinin yok olmamasını istiyoruz” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından oda temsilcileri gazete çalışanlarını ziyaret etti. (DİHABER)
 

www.evrensel.net