Soylu'ya hakaretten dava

Soylu'ya hakaretten dava

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

Selahattin Demirtaş ile Abdullah Zeydan’ın tek kişilik koğuşlarda kalmasını protesto etmek için geçen 3 Aralık günü aynı cezaevinde kalan hükümlü ve tutuklu Ü.D, N.Ö, E.K, Ş.B, T.U. ve H.B. süresiz açlık grevine başladı.

Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın birlikte kalma taleplerini kabul etmemişti. Demirtaş ile Zeydan’ın tek kişilik koğuşlarda kalmaya devam edeceği belirtildi.

Öte yandan  Demirtaş hakkında, 7 Haziran 2015’teki genel seçimde partisinin barajın altında kalması için “AK Parti’nin oluşturacağı hile timinin başında Soylu’nun bulunacağını” öne sürerek, o dönemde AKP Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakarette bulunduğu iddiasıyla dava açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Hamdi Kaya tarafından hazırlanan, Ankara 43. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, İçişleri Bakanı Soylu “müşteki”, 2 yıl 4 aya kadar hapsi istenen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ise “şüpheli” olarak yer alıyor. 

Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alınan ifadesinde, “Netice olarak siyasi rekabetin en sert olduğu seçim dönemlerinde, siyasi rakiplerin birbirlerine karşı itham edici söylemleri hakaret amaçlı değildir. Siyasi mücadelenin ve siyasi tansiyonun arttığı dönemlerdeki sert eleştiri ve uyarılardır. Buradaki söylemim de bu kapsamda değerlendirilmelidir” şeklinde savunma yaptı. İddianamede, Demirtaş’ın 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net