Yangın kaçak elektrikten ama müftü kusursuz!

Yangın kaçak elektrikten ama müftü kusursuz!

1 Aralık 2015'te çıkan yangın sonucu 6 öğrencinin hayatını kaybettiği Diyarbakır, Kulp'taki Kuran kursunda kaçak elektrik kullanıldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç (Benin) köyünde bulunan İlçe Müftülüğüne bağlı Kur'an kursunda, 1 Aralık 2015 tarihinde çıkan ve 6 çocuğun yaşamını yitirdiği 6'sının da yaralı kurtulduğu yangın faciasına dair hazırlanan bilirkişi raporuna ulaşıldı.  Raporla birlikte, binada elektrik sayacına rastlanmadığını, kursa elektrik faturası gelmediği ortaya çıktı. 

Binadaki ısıtma sisteminin yetersiz olduğu belirtilen raporda, kömür yakıtlı kalorifer kazanının MMO tarafından eğitim almış sertifikalı kalorifer yakma belgesi olan kişiler tarafından yakılması gerekirken, bunun öğrencilere yaptırıldığına dikkat çekildi. Raporda, kurs binasının elektrik kablolarının birbirine alelade bağlandığı, kabloların gelişi güzel sigortaya girip çıktığı, kaçak akım rölesinin olmadığı kaydedildi. Bilirkişi raporunda Kulp İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik'in, müftülüğe bağlı kursta 16 Kasım 2015 tarihinde rutin denetim yaptığı da ortaya çıktı. Raporda, kurstan sorumlu olan İlçe Müftüsü için, "Müftünün kurstaki bu teknik kontrollerle ilgili mevzuatta bir yükümlülüğünün olmadığından mevzuat gereği olan rutin derslik, personel vs. denetimleri yaptığı, bu yangın olayının meydana gelmesinde bir kusurunun olmadığı (kusursuz olduğu) görüş ve kanaatindeyiz" ifadesi kullanıldı. (Diyarbakır/DİHABER)

www.evrensel.net