‘Türk-İş pratik adım atmalı’

‘Türk-İş pratik adım atmalı’

DİSK Genel-İş TİS Dairesi Müdürü Engin Sezgin Türk-İş’’in 1600 liralık asgari ücret talebini kazanabilmesi için mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

DİSK Genel-İş TİS Dairesi Müdürü Engin Sezgin, Türk-İş’’in 1600 liralık asgari ücret talebini kazanabilmesi için pratikte mücadele etmesi gerektiğini söyleyerek, “Türk-İş’in tutumu bugüne kadar hep komisyon kararına muhalefet şerhi koymak oldu ama pratikte bir adım atmadı. Bu yıl 1600 lira talep ediyorlar. Bu talebin ötesinde mücadeleye çağırması gerek” dedi. 

DİSK Genel-İş TİS Dairesi Müdürü Engin Sezgin bu yılki asgari ücretin geçen yıla göre farklı koşullarda belirleneceğini söyleyerek, “Geçen yıl seçimlerde verilen vaatleri üzerinde asgari ücret 1300 lira olarak belirlendi denildi ancak bu rakam gerçeği yansıtmıyordu. Bu asgari geçim indirimiyle beraberdi. Yani aslında asgari ücret 1177 liraydı. Bu dönemde hükümet OHAL ve ekonomik krizi bahane gösteriyor. Bu yılda her yıl olduğu gibi hükümet patronların taleplerini gözetecek. Küçük bir artış söz konusu olabilir” dedi. Atışın patronlara yük getirmemesi için hükümetin girişimleri olacağını ifade eden Sezgin, “Yapılan artış bir vergi iadesi mantığıyla asgari geçim indirimi düzenlemesiyle yapılabilir” uyarısında bulundu.

MÜCADELE ŞART

DİSK’in 2 bin lira asgari ücret talebini hatırlatan Engin, şunları söyledi: “Geçen yılki 1800 lira talebimiz tek kişinin açlık sınırı üzerindendi, bu yılki 2 bin lira talebimizde bunun üzerinden. Ancak asgari ücret belirlenirken komisyon bunu dikkate almıyor. Komisyonda hep devlet ve işverenlerin dediği oluyor. İşçi kesiminin temsilcisi Türk-İş’in tutumu bugüne kadar hep komisyon kararına muhalefet şerhi koymak oldu ama pratikte bir adım atmadı. Bu yıl 1600 lira talep ediyorlar. Bu talebin ötesinde mücadeleye çağırması gerek. Komisyondan talebi dışında bir karar çıkarsa pratikte bir şeyleri ortaya koyarak hareket etmesi gerek.” Asgari ücret komisyonu tutanaklarının kamuoyuna yansıtılmamasını da değerlendiren Engin, “Komisyonda konuşulanlar halktan işçilerden gizlenmek isteniyor. Burada konuşulanların emekçilere açıklanması gerekir. Ama onlar ne kadar gizleseler de bir yerlerden komisyondakilerin belirli noktaları kamuoyuna yansıyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net