Şimşek’ten ‘dövizini bozdur’ açıklaması

Şimşek’ten ‘dövizini bozdur’ açıklaması

Başbakan Yardımcısı Şimşek, kendileri için önemli olanın, Türkiye’nin finansal kaynaklarının yastık altında değil, sistemde olması olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dolar bozdurma ve dövizden TL’ye geçme çağrısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek, kendileri için önemli olanın Türkiye’nin finansal kaynaklarının yastık altında olmaması, sistemde olması olduğunu söyledi.

Şimşek, Hazinenin kredi garanti sisteminin kapsamını genişleten, ‘Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteği’ne ilişkin hazırlanan protokolün imza törenine katıldı.

Dolar bozdurma kampanyalarının sorulması üzerine Şimşek, “Bizim için önemli olan Türkiye’nin finansal kaynaklarının yastık altında olmaması, sistemde olmasıdır. Bizim için en kritik değişken bu. Vatandaşın tercihlerine saygılıyız, vatandaş yeter ki kaynağını atıl tutmasın, yastık altında tutmasın. Temel konu bu. Bu altın içinde geçerli, döviz ve diğer finansal kaynaklar için geçerli. Önemli olan sisteme girmesi ve sistem üzerinden bunun reel sektöre, ekonomiye yatırımlara kanalize edilmesi” diye konuştu.

Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yaptığı “Dövizin etkisi 2017 yılında görülecek” açıklamasının sorulması üzerine şu değerlendirmelerde bulundu: “Merkez Bankamız dün aslında netti. Söylediği şey, genelde liradaki değer kaybı zamanla enflasyona yansıyor. Onu kastetti herhalde. Burada da tabii para politikası duruşunu ona göre belirleyecek. Merkez Bankamız bağımsız olduğu için benim para politikası duruşuna ilişkin yorum yapmam doğru olmaz. Bugüne kadar da yapmadım.”  (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net