Adli Tıp: Sosyal baskı nedeniyle istismarcıyla nişanlandı

Adli Tıp: Sosyal baskı nedeniyle istismarcıyla nişanlandı

Erzurum’da istismara maruz kaldıktan sonra şikayetini çeken çocuğun sosyal baskı nedeniyle istismarcıyla nişanlandığı ortaya çıktı.

Erzurum’da ayrıldığı erkek arkadaşı tarafından cinsel istismara uğrayan 16 yaşındaki B.K,  üzerindeki baskı nedeniyle nişanlandıklarını belirterek şikayetinden vazgeçti. B.K’nin baskıya maruz kaldığı savcılığın talep ettiği Adli Tıp raporu ile ortaya çıktı. Savcılığa gönderilen Adli Tıp raporunda, “B.K’nin zorla ve tehdit ile istismara mazur kaldığının anlaşıldığı, olgunun istismarcı ile evlenme konusunda baskı hissettiğinin anlaşıldığı” görüşü bildirildi. Raporu dikkate alanan savcılık tutuklu yargılanan S.Y. hakkında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı, hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 24 yıla kadar hapis cezası istedi.

Erzurum’da bir lisede okuyan B.K. eski erkek arkadaşı S.Y. tarafından cinsel istismara uğradı. Zincirleme olarak yaşanan istismar nedeniyle B.K. savcılığa giderek şikayette bulundu.

Soruşturma kapsamında Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda muayene edilen B.K’ye verilen ilk raporda, zorla ve tehdit ile istismara uğradığı tespit edildi.

Şikayet üzerine S.Y, 11 Ağustos günü İstanbul’da yakalanarak tutuklandı. B.K. ile 2016 yılında kendi rızası ile birlikte olduklarını ileri süren S.Y, suçlamaları kabul etmedi. S.Y.’nin tutuklanmasından 17 gün sonra savcılığa başvuran B.K. ise şikayetini geri aldı.

Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcılık B.K’yi yeniden Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’na gönderdi. 2 Eylül’de hazırlanan raporda, “B.K’nin zorla ve tehdit ile istismara maruz kaldığının anlaşıldığı, olgu ve ailesi üzerinde yaşandığı iddia edilen olay sonrasında sosyal baskı oluştuğu, olgunun istismarcı ile evlenme konusunda baskı hissettiğinin anlaşıldığı” yönünde görüş bildirildi.

Raporları dikkate alan savcılık S.Y. hakkında dava açtı. 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, S.Y’nin ‘zincirleme şeklinde çocuğun nitelikli cinsel istismarı, hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 24 yıla kadar hapsi istendi. (DHA)

www.evrensel.net