‘Parti kongresine katılmak artık suç mu?’

‘Parti kongresine katılmak artık suç mu?’

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP’nin Adana’daki yöneticilerine verilen cezaları bir soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Adana İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz ve ilçe yöneticileri hakkında ev hapsi kararı verilmesini Meclis’e taşıdı. HDP İl ve ilçe yöneticilerinin katıldıkları parti toplantılarının, yasal parti faaliyetlerinin “örgüt toplantısı” biçiminde yansıtıldığına dikkat çeken Beştaş, Başbakan Binali Yıldırım’a “İlçe kongresine katılım suç teşkil ediyor ise neden sadece HDP kongresi bu suç kapsamında ele alınmaktadır? Diğer parti kongrelerine katılımın suç olarak ifade edildiği başka bir örnek var mıdır?” diye sordu.

Başbakan’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’te soru önergesi veren Beştaş, partisinin Adana il ve ilçe yöneticilerinin de içinde bulunduğu çok sayıda kişinin isimsiz bir e-posta adresi üzerinden yapılan ihbar neticesinde gözaltına alındığını ve parti yöneticileri hakkında ev hapsi kararı verildiğini hatırlattı. HDP Adana il binası ile Seyhan ilçe binasında, partinin mahalle temsilciliklerinde gerçekleştirilen yasal parti faaliyetlerinin üye ve yöneticilerine suç unsuru gibi sorulduğunu anlatan Beştaş, İlçe Seçim Kurulu görevlilerinin de bulunduğu HDP İlçe Kongresinin dahi örgüt toplantısına neden katıldıklarının dahi yöneticilere sorulmasını örnek gösterdi.

Yine HDP Ceyhan ilçe örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan 20 kişiye “HDP üyelik kampanyasının” gözaltı gerekçesi olarak sunulduğunu belirten Beştaş, Başbakan Yıldırım’dan "HDP’nin siyasi faaliyetlerinin suç kapsamında değerlendirilme gerekçesi nedir? HDP’nin faaliyetlerinin kriminalize edilmesiyle amaçlanan HDP’nin tasfiyesi midir? HDP’ye yönelik tasfiye çalışmalarının referandum süreci ile ilintisi var mıdır?” sorularına yanıt istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net