DİSK: Asgari ücretin alım gücü azalıyor

DİSK: Asgari ücretin alım gücü azalıyor

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği asgari ücrete dair basın toplantısı gerçekleştirdi.

DİSK Genel İş, Adana ve Mersin Şubeleri ile DİSK TEKSTİL Akdeniz Bölge Temsilciliği ve DİSK Emekli Sen Adana Şubesi asgari ücrete ilişkin basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya Tüm Bel Sen ve Emek Partisi de katıldı.

Basın toplantısında konuşan DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu, asgari ücretin sadece asgari ücretlileri değil, tüm çalışanları ilgilendirdiğini söyleyerek asgari ücretin alım gücünün azaldığına dikkat çekti. Gündoğdu, tüm işçileri DİSK’in önerdiği 200 TL net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırdı.

PATRONLARIN İDDİALARININ AKSİNE ASGARİ ÜCRET AZALDI

Asgari ücretin enflasyonun üzerinde artmış olmasının gelir dağılımında ve yaşama koşullarında anlamlı bir etki yaratmadığını ifade eden Gündoğdu, “Nüfusun en düşük gelir grubunu oluşturan yüzde 20’lik dilimin milli gelirden aldığı pay, uzun süredir yüzde 6 civarında çakılı kalmıştır” dedi.

Patronların iddialarının aksine Türkiye’de işgücü maliyetlerinin düştüğünü ifade eden Gündoğdu, 2000 yılında 100 olan işgücü maliyetinin 2015’te 27 puanlık düşüşle 73’e gerilediğini dile getirdi. Patronların 2016’da yüzde 30’luk asgari ücret artışını bahane ederek maliyetlerinin çok arttığından dem vurmakta olduğunu dile getiren Gündoğdu, bir yandan asgari geçim indirimi, öte yandan 5 puanlık SGK pirim indirimi nedeniyle asgari ücretin patronlara maliyetinin önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

ASGARİ ÜCRETTE AİLE DİKKATE ALINMALI, EN AZ 2 BİN LİRA OLMALI

OECD ülkeleri arasında Türkiye’deki asgari ücretin alım gücü bakımından 26 ülke arasında 20’inci sırada olduğunu ifade eden Gündoğdu, 2008 yılı başında 414 dolar olan asgari ücretin 2016’da 377 dolara gerilediğini belirterek asgari ücretin dolar karşısında eridiğini söyledi. Asgari ücretin işçi memur ayrımı yapmadan tüm çalışanlar için toplu pazarlıkla belirlenmesi gerektiğini ifade eden Gündoğdu, asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç net olarak hesaplanması ve vergi dışı bırakılması gerektiğini söyledi. Asgari ücret belirlenirken kişiyi değil aileyi dikkate alan bir tespit yönetiminin yapılmasını söyleyen Gündoğdu, asgari ücretin net 2 bin lira olması gerektiğini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net