'Aleviler Diyanet’e hakkını helal etmiyor'

'Aleviler Diyanet’e hakkını helal etmiyor'

Meclis’te Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında inanç özgürlüğü ve ayrımcılık tartışması yaşandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi görüşülürken Meclis Genel Kurulu’nda tartışma yaşandı. CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Alevi yurttaşlara yönelik ayrımcı politikalara dikkat çekti. Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a, “Kamuya personel alımında dışlamak ve işten çıkarmak için listenin başına yazmak üzere sadece Aleviler’i hatırlıyorsunuz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir inkar ve asimilasyon kurumu olarak faaliyet yürüttüğünü söyleyen Yılmaz, kurumun verdiği fetvalarla toplumsal barışı, inançsal ve ahlaki değerleri yaraladığını ifade etti ve “Alevi inançlı yurttaşlarımızın sürekli, bütçe dönemlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesine haklarını helal etmediklerini hatırlatmak istiyorum” dedi.

AKP’li vekillerin bütçe görüşmeleri sırasında sık sık Alevi inanç önderlerinin adını saydığını, sözlerinden alıntılar yaptığını vurgulayan Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a “Alevi inançlı yurttaşlarımızı ve inanç mekânları olan cemevlerini yüksek yargı kararlarına ve AİHM'in kararlarına rağmen görmezden geliyorsunuz. Kamuya personel alımında dışlamak ve işten çıkarmak için listenin başına yazmak üzere sadece Aleviler’i hatırlıyorsunuz. İnsanlığın yüz karası olan bu ayrımcı politikalardan vazgeçmezsiniz biliyorum, ama hiç mi rahatsız olmuyorsunuz?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Bütçealevidiyanet