‘Anayasa Mahkemesi kaldırılırsa yine seyredecek misiniz?’

‘Anayasa Mahkemesi kaldırılırsa yine seyredecek misiniz?’

CHP Milletvekili Murat Emir Anayasa Mahkemesi’nin KHK’lerle ilgili yetkisizlik kararına tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Meclis Genel Kurulu’nda Anayasa Mahkemesi (AYM) bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada, AYM’nin OHAL KHK’larına ilişkin itirazı “Ben bu konuda yetkisizim” diyerek reddetmesini eleştirdi.

AYM üyelerine seslenen Emir, “Peki, Anayasa Mahkemesi kaldırılırsa ne yapacaksınız? Yine seyredecek misiniz? Doğrusu, tabii, şu anda Anayasa Mahkemesinin şu hâliyle kaldırılma ihtiyacı kalmamıştır, çünkü Anayasa Mahkemesi, artık Saray’a bakan ve onun ne düşüneceğine dikkat eden bir Anayasa Mahkemesi konumundadır” dedi.

Diktatöryal bir rejimin KHK’ler ile adım adım inşa edildiğini belirten Emir, AYM’nin KHK kararına ilişkin “Türk hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek” yorumunda bulundu. Emir, “Buradan sormak istiyorum Anayasa Mahkemesinin değerli temsilcilerine: Peki, olağanüstü hâl kanun hükmünde kararnameleri Anayasa'ya aykırıysa, bunu kim denetleyecek? Kimin görevidir bu? Buna seyirci kalmak, aslında Anayasa'nın ilga edilmiş olması, Türkiye'nin anayasasızlaştırılması anlamına gelmiş olmuyor mu?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Murat EmirCHPAYM