‘Talimatı verenler, failleri koruyanlar da yargılanmalı’

‘Talimatı verenler, failleri koruyanlar da yargılanmalı’

Elvan ailesinin avukatı tek sanığın yer aldığı Berkin Elvan cinayeti soruşturma dosyasına tepki gösterdi.

Berkin Elvan soruşturmasında iddianame tamamlandı. 1270 gün süren soruşturma sonucunda sadece bir polis hakkında dava açılması bekleniyor. Savcı, Berkin Elvan’ın vurulduğu noktada gaz fişeği kullandığı tespit edilen polis F.D’nin ‘Olası kastla öldürme’ suçundan yargılanmasını istedi.

Konuyla ilgili Evrensel’e konuşan Elvan ailesinin avukatı Oya Arslan, soruşturmada sadece bir polisin yer almasının soruşturmanın ne kadar eksik ve taraflı yürütüldünün kanıtı olduğunu söyledi. İddianamede polis hakkında “olası kastla öldürme” suçunun isnat edilmesini de eleştiren Arslan, “Burada kasten öldürme var. Bundan daha aşağı bir suçlama polisi aklamak demektir” diye konuştu.

‘OLASI KAST DEĞİL KASTEN ÖLDÜRME VAR’

Olay yerinde bulunan 2 ZET’çi polis, bir amir ve polislere gaz fişeği taşıyan kişiyle birlikte soruşturma sürerken, şüpheli polislerin kimliklerini savcılığa göndermeyen emniyet genel müdürlüğünün de fail olarak yargılanması gerektiğini kaydeden Arslan, “Berkin Elvan’ın vurulduğu esnada talimat verdiği görüntülerden de anlaşılan amir E.H’nin mutlaka bu dosyada olması gerekiyordu. Niye sadece bir polise dava açılıyor. Gerçek bir yargılama için orada bulunan 4 kişinin sanık olması lazım. Bununla birlikte bugüne kadar bunları koruyanlar, kimlikleri gizlemeye çalışanlar hakkında da açılmalı. Ancak o zaman ‘Polis şiddetiyle mücadele ediliyor’ diyebiliriz” dedi.

Sanık F.D’nin “olası kastla” yargılanmasının da kabul edilemez olduğunu belirten Arslan, “Kasten öldürme suçu var. Görüntülerde de sabit. Polis doğrudan hedef alıyor. Yargının suçu hafifletme ve görmezden gelme taktiğiyle karşı karşıyayız. Bizce soruşturma tamamlanmış değil. Soruşturmanın tamamlanması olumlu olmakla birlikte F.D aklanırsa dava kapanmış mı olacak? Hakkıyla yürütülen bir soruşturmanın yapılmadığını düşünüyoruz” diye tepki gösterdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Aralık 2016 16:19
www.evrensel.net