07 Aralık 2016 10:04
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Aralık 2016 15:00

Brezilya'da emekçiler kemer sıkma politikalarına isyan etti

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde kemer sıkma planlarına karşı düzenlenen protestolara saldıran polis, bir kiliseden plastik mermilerle ateş açtı.

Brezilya'da emekçiler kemer sıkma politikalarına isyan etti

Paylaş

Brezilya’nın en büyük ikinci kenti Rio de Janeiro’da kemer sıkma politikalarını protesto eden halka polis saldırdı. Eylemcilerin büyük kısmını aylardır maaşları ödenmeyen kamu işçileri oluşturuyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Rio polisi, bütçenin görüşüldüğü il meclisi binası önünde toplanan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla saldırdı. Çatışma sırasında bazı polisler, meydana bakan bir kiliseye girerek buradan göstericilere plastik mermilerle ateş etti. Saldırı nedeniyle yaralananlar oldu.

Dışarıda çatışma yaşanırken, meclis binası içinde siyasiler, Rio kentinin eyalet bütçesindeki 5 milyar dolardan fazla açığı kesintilerle kapatma planlarını oyluyordu.

Protestolara katılan Rio Petrol İşçileri Sendikası Sözcüsü Ronald Moreno, “Bugün burada sadece kamu çalışanları yok, tüm halk var. Bu yolsuzluğa karşı bir savaş. Siyasiler oylarını halka karşı kullanıyor, lükslerinden vazgeçmek istemiyorlar” dedi.

Rio'da bulunan BBC muhabiri Julia Carneiro son haftalarda benzer protestolar düzenlendiğini, ancak dün yaşananların şu ana kadarki en şiddetli çatışmalar olduğunu belirtti.

Brezilya federal hükümeti geçen ay Rio kentinin hesaplarını dondurarak borçlarını ödemesini talep etmişti. Rio'daki finansal krizde bu yaz kentte düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın etkisi var. Yetkililer olimpiyatlardan önce ekonomik kriz yaşandığını ve olimpiyatların güvenliğini sağlayacak paralarının olmadığını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hava sıcaklığı tüm yurtta 6 derece azalacak

SONRAKİ HABER

Taybet İnan’ın soruşturmasında 3 yıldır ilerleme yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa