Parisliler aşıkların kilitlerini mülteciler için satacak

Parisliler aşıkların kilitlerini mülteciler için satacak

Paris Belediyesi Paris’e gelen aşıkların ‘Aşıklar Köprüsü’ne taktığı aşk kilitlerini satarak mültecilere bağışlayacak.   

Fransa'nın başkenti Paris'i ziyaret eden çiftlerin, "aşklarının ölümsüzlüğünün" bir simgesi olarak köprülere kilit takması artık neredeyse bir gelenek haline geldi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Bu modayı durduramayan Fransız yetkililer, kilitlerden kurtulmanın yeni bir yolunu buldu. Yaklaşık 2 yıldır süren çalışmalarla, çoğunluğu Pont des Arts'tan (Aşıklar Köprüsü) olmak üzere, şehrin köprülerinden 65 tona yakın "aşk kilidi" toplandı. Şimdi toplanan bu kilitler satılacak ve elde edilen gelir mültecilere bağışlanacak.

Fransa'nın başkentinin bir parçası haline gelen kilitlerden almak ve Paris aşkını yaymak isteyen kişiler sayesinde 100 bin avro toplanması hedefleniyor.

Paris Belediyesi'nin kültür işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Bruno Julliard, "Halk oldukça uygun bir fiyata bu kilitlerden 5-10 tane alabilir. Kilitlerden elde edilecek tüm gelir Paris'teki mültecilere bağışlanacak" dedi.

Satılmayan kilitler eritilerek yeniden satışa sunulacak.

Fransa'nın Calais kentindeki mülteci kampını kapatmasından sonra mülteciler ülkedeki çeşitli göçmen kamplarına aktarıldı.

Kilitlerden elde edilecek gelirle Paris'te iki göçmen kampı da kurulması planlanıyor.
Paris'te kalacak yeri olmayan bine yakın mülteci olduğu tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net