Endonezya'da deprem: ölü sayısı 54'e yükseldi

Endonezya'da deprem: ölü sayısı 54'e yükseldi

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 54'e yükseldiği belirtildi. 100 kişi ise yaralandı.

ABD Jeoloji Kurumu (USGS) tarafından yapılan açıklamada, Sumatra Adası'na bağlı Sigli kentinin 19 kilometre doğusunda yer sarsıntısı meydana geldiği bildirildi. Daha önce büyüklüğü 6,4 olarak açıklanan daha sonra 6.5 olarak bildirilen depremin, yerel saatle 05.03'te, 10 kilometre derinlikte meydana geldiği ve 15 saniye sürdüğü belirtildi.

Deprem nedeniyle en az 54 kişi yaşamını kaybetti, 50'den fazla kişi enkaz altından kurtarıldı. Açe'deki ordu sözcüsü General Tatang Sulaiman, Pidie Jaya'da 52, Bireuen bölgesinde de 2 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.  

100 KİŞİ YARALANDI

Endonezya Kızılhaçı, yıkılan binaların enkazı altında kalanlar olduğunu, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Pidie Jaya, Samalangga ve Bireun'da hasara neden olan deprem, 170 kilometre uzaklıktaki eyalet başkenti Banda Açe’de de hissedildi.

Depremle ilgili herhangi bir tsunami uyarısı yapılmadı. EndonezyaMeteoroloji, Klimatoloji ve Jeofizik Kurumu (BMGK) Başkanı Andi Eka Sakya, gazetecilere yaptığı açıklamada, tsunami beklentisinin olmadığını söyledi ve "Halkın sakin olmasını istiyoruz. Herhangi bir yeni sarsıntı veya tsunamisi yok. Ekiplerimiz gereken çalışmaları sürdürüyor." dedi. Bölgede, depremin ardından 5 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

Bölge, 2004 yılında deniz altında yaşanan güçlü deprem sonrası yaşanan tsunamifelaketiyle yerle bir olmuştu. Deprem ve tsunami nedeniyle 120 bin kişi hayatını kaybetmişti. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Aralık 2016 10:32
www.evrensel.net