Pentagon, tasarruf raporunu hasıraltı etti

Pentagon, tasarruf raporunu hasıraltı etti

ABD Savunma Bakanlığının milyarlarca dolar tasarruf edebileceğini ortaya çıkaran raporun örtbas edildiği iddia edildi.

ABD Savunma Bakanlığının 5 yıl içinde 125 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğini gösteren kurum içi bir araştırmayı örtbas ettiği iddia edildi. İddiaya göre örtbasın nedeni ABD Kongresi’nin bakanlığa ayrılan bütçeyi kısma ihtimali.

Washington Post gazetesi, Pentagon’un kurum içindeki işleyişi daha verimli kılmak ve muharebe gücünde kullanması amacıyla sağlanabilecek olası tasarrufları ortaya çıkarması için Savunma İş Kuruluna hazırlattığı raporun, üst düzey bakanlık yetkilileri tarafından hasıraltı edildiğini öne sürdü.

Haberini gizli yazışmalar ve mülakatlara dayandıran gazeteye göre kurul tarafından Ocak 2015’te tamamlanan rapor, Pentagon’un 2020 yılına kadar 5 yıllık sürede 125 milyar dolarlık tasarrufta bulunabileceğini gösteriyor. Bakanlığın tasarrufta bulunmak için sivil çalışanlarını işten çıkarması veya askeri personelini azaltmasını gerekli görmeyen raporda, bunun yerine yıpranma ve erken emeklilik nedenlerinin yanı sıra yüksek ücretli sözleşmeli çalışan sayısının azaltılması, bilgi teknolojilerinin daha iyi kullanılmasıyla işleyişin düzgün bir şekilde sağlanabileceği öngörülüyor.

Gazeteye göre yapılan araştırma, bakanlığın yaklaşık 580 milyar dolar olan bütçesinin 4’te birine yakın olan 134 milyar doları muhasebe, insan kaynakları, lojistik ve mülk yönetimi gibi faaliyetlere harcadığını ortaya koyuyor. ABD’nin 1 milyon 300 bin civarında

ABD’nin 1 milyon 300 bin civarında aktif silahlı personeli bulunduğu belirtilen raporda, Pentagon’un idari işlerin yürütülmesi için de 1 milyondan fazla personeli istihdam ettiği vurgulanıyor.

Rapora göre bu 1 milyondan fazla personelin 298 binini sivil çalışanlar, 448 binini sivil savunma çalışanları, 268 binini de sözleşmeli personel oluşturuyor. Tasarruf edilecek 125 milyar doların askerler ve teçhizatlar için yeniden kullanılabileceğine değinilen raporda, bu paranın büyük bölümünün ülkenin yıpranan nükleer silahları veya kara kuvvetlerindeki 50 tugayın giderleri için de harcanabileceği tavsiye ediliyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net