06 Aralık 2016 19:31

BES üyeleri ihraçlara itiraz etti

BES 677 sayılı KHK ile Ankara Vergi Dairesinden ihraç edilen 15 yönetici ve üyesinin itiraz dilekçesini vererek ihraçların geri alınmasını talep etti.

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES), Ankara Vergi Dairesi Başkanlığında 677 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile işten atılan Sendika Genel Başkanı Fikret Aslan, Ankara 1 Nolu ve Ankara 2 Nolu Şube Başkanları ile 14 üyelerinin itiraz dilekçelerini verdi.

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığında bir araya gelen BES üyelerine CHP Ankara Milletvekilleri Murat Emir ve Necati Yılmaz ile KESK yöneticileri de destek verdi. “Çalmadık, çırpmadık, kandırılmadık”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla ihraç edilen arkadaşlarına destek veren BES üyeleri, alkışlarla ihraçları ve KHK uygulamalarını protesto etti. 677 sayılı KHK ile ihraç edilen  BES Ankara 2 No'lu Şube Başkanı İsmet Meydan, AKP-Saray iktidarının hedefinde KESK'in talepleri olduğunu söyledi. İktidarın kamu hizmetlerinin tasfiyesini tamamlamayı hedeflediğini söyleyen Meydan, “Sendikamız temel kamu hizmetlerinin parasız, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını savunduğu için AKP-Saray iktidarının hedefindedir” dedi.

'PERSONELİNİZE SAHİP ÇIKIN'

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına seslenen Meydan “Geçmiş yıllarda Kamu İdari Kurul toplantılarında dile getirdiğimiz tüm sorular ve çözüm talepleri, çalışanların ulaşım, kalitesiz yemek ve fiyat sorunlarının çözümü için nasıl mücadele ettiğimizi biliyorsunuz. Bizler sizlerin yandaş sendikalarınızla birlikte çalışanlara çözümsüzlüğü nasıl dayattığınızı biliyoruz” dedi. Başkanlığı personeline sahip çıkmaya ve gerçek sorunlar için çözüm üretmeye çağıran Meydan, “Ankara Vergi Dairesi hizmet binasını kaç yıllığına ne kadar bedelle kiralandığını sorduk. Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkının hangi yandaşlara hortumlandığını sorduk. Bu yandaşlar içinde FETÖ'cü dediğiniz kişiler var mıydı? Başkanlıkta üs düzeyde kaç FETÖ'cü var? Bu soruların yanıtlarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz” dedi. Ankara Vergi Dairesi Başkanlığını personeline sahip çıkmaya çağıran Meydan, göreve iadeler konusunda iradesini ortaya koymasını istedi. OHAL uygulamasının sona ermesini ve KHK'lerin sonuçları ile birlikte geri çekilmesini isteyen Meydan, açığa alınan ve görevine son verilen bütün yönetici, temsilci ve üyelerin derhal göreve başlatılması gerektiğini vurguladı.

'ÇIKSIN YÜZÜMÜZE SÖYLESİNLER'

677 sayılı KHK ile ihraç edilen BES Ankara 1 No'lu Şube Başkanı Mevlüt Çakmak da BES'in bu ülkenin yüz akı olduğunu ve gücünü emekçilerden aldığını söyleyerek, “Ankara Vergi Dairesi Başkanı çıksın yüzümüze karşı söylesin, hırsızlık mı yaptık, yüz kızartıcı suç mu işledik. Bugüne kadar emek ve demokrasi mücadelesi verdik” dedi.

'DİĞER SENDİKALAR NEREDE?'

BES Genel Başkanı Fikret Aslan ise, ihraç edilen 2077 KESK üyesinin dışında 98 bin diğer sendikalara örgütlü kamu emekçisinin varlığına dikkat çekerek, diğer sendikaların ihraçlara yönelik herhangi bir tutum almamasını eleştirdi. Kamu emekçilerinin yarına güvenle bakamayacak bir hale getirildiğini belirten Aslan, “Kamu tasfiyesine karşı olduğumuz kamusal eğitim, eşit işe eşit ücret hakkı için mücadele ettiğimiz için ihraç edildik. Bu yapılanlar bizi asla mücadelemizden geri durdurmayacak. Hepsinin hesabı sorulacak” dedi.

KESK MYK üyesi Ramazan Gündüz de, 2077 KESK üyesinin emek, demokrasi, barış, laiklik, onurlu bir yaşam mücadelesi verdiği için işlerinden, ekmeklerinden olduğunu söyledi. “Ne çalıp çırptılar ne de yandaşlık suretiyle konum elde ettiler” diyen Gündüz hukukun bir gün herkese gerekeceğini söyledi. Gündüz herkese KESK'in 10-11 Aralık'ta İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun ve Van'da gerçekleştireceği bölge mitinglerine katılma çağrısında bulundu.

'ÖRGÜTLÜ OLDUKLARI İÇİN İHRAÇ EDİLDİLER'

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de AKP'nin faşizme giden yolda toplumsal muhalefeti susturmak için yol temizliği yaptığını söyleyerek, “Sizlerin emekten yana getirdiğiniz güçle, bizim de mecliste yürüttüğümüz çabalarımızla isteklerini yerine getiremeyecekler” dedi. İhraç edilenlerin suçları olduğu için değil örgütlü oldukları için ihraç edildiğini kaydeden Emir, cadı avına ve toplumsal muhalefetin teslim alınmasına karşı omuz omza mücadele verecekleri söyledi.

Açıklamaların ardından 15 BES üye ve yöneticisi Ankara Vergi Dairesi Başkanlığına girerek itiraz dilekçelerini verdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Halk baz istasyonuna karşı sokağa döküldü

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa