06 Aralık 2016 12:23

AKP’ye baskına giden askerlerle ilgili iddianame hazırlandı

Darbe girişimi sırasında AKP İstanbul İl Başkanlığı’na baskına giden askerle için iddianame hazırlandı.

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminde AKP İstanbul İl Başkanlığı'na baskın düzenlemek isteyen askerlerle ilgili iddianame tamamlandı. Başsavcılığın onayladığı iddianamede 14'ü tutuklu 74 şüpheli adı yer alıyor.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Orhan Aydın tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylandı. 236 sayfadan oluşan iddianamede, biri binbaşı, ikisi yüzbaşı olmak üzere tutuklu 14 rütbelinin aralarında bulunduğu 74 şüpheli asker yer aldı. Tutuksuz olan 60 şüpheli askerin, er rütbesinde olduğu kaydedildi.

İddianamede, tüm şüpheliler hakkında TCK'nın ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’ı düzenleyen 309, 311. ve 312. maddesi uyarınca ayrı ayrı üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, bir kısım şüpheliler hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan, diğer bazı şüpheliler hakkında ise ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. İddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar tarafından onaylanarak 23. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İspanyol gazetesi Marca'da Arda ve Rafinha iddiaları

SONRAKİ HABER

AKP’li belediyenin aldığı 37.5 ton etin borcu yeni CHP’li belediyeye kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa