06 Aralık 2016 12:05

Merkez Bankası: Dolar bozdurma kampanyasını destekliyoruz

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dövizi Türk lirasına çevirme çağrısını desteklediklerini söyledi.

Paylaş

Döviz karşısında TL’deki değer kaybına ilişkin Merkez Bankası’ndan açıklama geldi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Yerel paranın değerinin korunması, ticari işlemlerde ana değişim aracı olarak kullanılması ve finansman kararlarında Türk lirasının esas alınması son derece önemli. Buradaki yaklaşımı Merkez Bankası olarak destekliyoruz. Merkez Bankası'nın temel amacı olan fiyat istikrarının sağlanması, Türk lirasının değerini ve kullanımını destekleyecek en büyük çaba” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi.

Merkez Bankası Başkanı, döviz kurundaki dalgalanmanın 2017'de enflasyona etkisi olup olmayacağıyla ilgili de “Yakın dönemde yaşanan döviz kuru hareketlerinin 2017 yılı birinci çeyreğinden itibaren enflasyon üzerinde etkili olacağını değerlendiriyoruz. Ancak bu etkinin büyüklüğü ve zamanlaması, iktisadi faaliyet, kur oynaklığı, beklentiler gibi birçok faktöre bağlı olarak şekillenecektir. Son dönemdeki döviz kuru gelişmeleri ve vergi ayarlamalarına rağmen gıda fiyatlarındaki olumlu görünüm ve iç talepteki ılımlı seyir nedeniyle yüzde 7,5 olan 2016 yıl sonu enflasyon tahminimizi korumaktayız” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kamuda 'Sıra bana da gelecek' endişesi

SONRAKİ HABER

İspanyol gazetesi Marca'da Arda ve Rafinha iddiaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa