Aydın Erdem’i anan öğrencilere 90 yıl hapis isteniyor

Aydın Erdem’i anan öğrencilere 90 yıl hapis isteniyor

Dicle Üniversitesi’nde yaptıkları yürüyüşle polis tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Aydın Erdem'i anan öğrencilere 90 yıl hapis istendi.

Diyarbakır’da, 6 Aralık 2009 tarihinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatılması protestosu sırasında polisin açtığı ateşle yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Aydın Erdem’in katilleri, aradan geçen 7 yıllık sürede bulunmazken, Erdem’i anan üniversite öğrencileri hakkında ise dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Aydın Erdem Özgür Öğrenci Derneği’nin 3 Aralık 2015 tarihinde Dicle Üniversitesi’nde düzenlediği yürüyüş, basın açıklaması ve anma etkinliğine katılan 18 öğrenci hakkında, “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla 90 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Bir sayfalık iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, Erdem için yapılan anma etkinliğine katılan öğrencilerin, “Aydınlık bir gelecek için Erdemli bir ölüm unutmadık, unutturmadık, unutturmayacağız” pankartı ile üzerinde Erdem’in fotoğrafının yer aldığı, “Unutmadık unutturmayacağız” dövizlerini taşıması “Örgüt propagandası” için delil olarak gösterildi. Ayrıca öğrencilerin yürüyüş boyunca attığı “Katil polis üniversiteden defol”, “Aydın Erdem ölümsüzdür”, sloganları da yine suç delili olarak sayıldı.

Savcı iddianamede, öğrencilerin, anma etkinliğinde taşıdığı pankart ve dövizler ile attığı sloganlarla PKK ve KCK’nin “Cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ve bu yöntemlere başvurmaya teşvik edecek şekilde örgüt propagandası” suçunu işledikleri ileri sürdü.

Dava, Şubat ayında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (DİHABER)

www.evrensel.net