06 Aralık 2016 03:52

ABD ordusunun 8 yıllık işgal raporu yayımlandı 

Beyaz Saray ABD ordusunun işgal ettiği topraklardaki faaliyetlerini içeren rapor yayımladı. Raporda operasyonların hukuka uygun olduğu iddia edildi. 

Paylaş

Beyaz Saray, ABD ordusunun işgal ettiği veya operasyon yaptığı ülkelerdeki 8 yıllık faaliyetlerini bir araya getiren 'ABD'nin Askeri Güç Kullanımı ve İlgili Ulusal Güvenlik Operasyonlarına Rehberlik Eden Yasal ve Politik Çerçeveler' başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, ordunun Afganistan, Libya, Yemen, Irak ve Suriye'deki operasyonlarının uluslararası hukuka uygun olduğu iddia edildi. 

Sputnuk’in haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın giriş bölümünü kaleme aldığı 61 sayfalık raporda, ABD ordusunun son 8 yılda Afganistan, Irak, Suriye, Libya, Yemen ve Somali'deki operasyonlarının uluslararası hukuka uygun olduğu savunuldu. "Tüm askeri eylemlerde uluslararası hukuka uygun davranmanın bir ilke olarak benimsediğini" öne süren Obama, ABD'nin askeri operasyonlarıyla ilgili 'şeffaf olma' amacına binaen söz konusu raporu yayımladıklarını söyledi.

 ASKER BULUNDURMA GEREKÇESİ 'AKTİF DÜŞMANLIK BÖLGESİ' 

Rapora göre, ABD'nin Somali hariç diğer ülkelerde uluslararası hukukun 'aktif düşmanlık bölgeleriyle' ilgili maddelerine dayanarak askeri operasyonlar gerçekleştirdiği savunuldu. Örneğin raporda, ABD'nin Libya yönetiminin daveti üzerine "IŞİD'le mücadele kapsamında" bu ülkede hava operasyonları düzenlemeye başladığı ifade edildi. Irak'taki El Kaide ile mücadele kapsamında 2001 yılında verilen yetkiyi (bir uzantısı olduğu gerekçesiyle) bugün IŞİD'e karşı da kullanmaya devam eden Obama yönetimi, Kongre'den şimdiye kadar IŞİD'le mücadele için ayrı bir yetki alamadı. 

SİVİL ÖLÜMLERİYLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ YOK 

Sivillerin hedef olabileceği endişesi bulunan saldırı alanlarındaki karar alma sürecinde, sivil hedeflerin 'neredeyse kesin' bir şekilde vurulmayacağı kriterinin uygulandığına değinilen raporda, ABD'ye ait insansız hava araçlarının farklı ülkelerde 'yanlışlıkla' neden olduğu sivil ölümleriyle ilgili detaylı bir bilgiye yer verilmedi. 

Obama, 2008 yılında başkan seçilirken ABD'nin dahil olduğu çatışmaları azaltacağı ve Afganistan'daki askerlerinin sayısını düşürüp Irak'takileri tamamen geri çekeceği sözünü vermesine rağmen her iki alanda da başarılı bir grafik çizemedi. Guantanamo'daki tutukevini kapatacağı sözünü de veren Obama, mahkum sayısını azaltmasına rağmen Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre engelini aşamadı. Son 8 yıldaki askeri operasyonların hepsinin uluslararası hukuka uygun gerçekleştirildiğini savunan Obama yönetiminin, yeni başkan seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump'a Afganistan, Irak ve Suriye gibi çözülmesi zor denklemler bıraktığı değerlendirmesi yapılıyor. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bütçe görüşmelerinde 'dekont' tartışması

SONRAKİ HABER

Brezilya’da Senato Başkanı görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...