‘Aile içi cinayetler artmadı, basın ilgi gösteriyor'

‘Aile içi cinayetler artmadı, basın ilgi gösteriyor'

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşen Gürcan kadın cinayetlerinin 2008’deki sayıyı aşmadığını iddia ederek 'Sadece basın biraz daha ilgi gösteriyor' dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, kadın cinayetleri ile ilgili 2008'deki istatistiklerle şu anki istatistikler arası çok değişmedi. Aile cinayeti dediğimiz şeye basın biraz daha ilgi gösteriyor" dedi.

T24’ün haberine göre Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) düzenlenen bir söyleşiye katılmak için gittiği Burdur'da konuşan Gürcan, Türkiye'nin tam anlamıyla ne bir Batı ne de bir Doğu ülkesi olduğunu ifade ederek, ülkenin coğrafi ve kültürel konumu nedeniyle hep saldırılara ve kavgalara maruz bırakıldığını söyledi.

Gürcan, bir gazetecinin ülkedeki kadın cinayetlerinin artıp artmadığına ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"2008 yılında Aile Kurumu başkanıyken, ceza mahkemelerinden aile cinayetleri ve teşebbüsleri ile ilgili bir istatistik istemiştik. O dönem farkındalık çok artmıştı. Oradaki istatistiklerle şu anki istatistikler arası çok değişmedi. Yani artış yok. Sadece şu var. Aile cinayeti dediğimiz şeye basın biraz daha ilgi gösteriyor. Toplumun farkındalığı arttı. Eskiden kol kırılır yen içinde kalır düşüncesi vardı. Bu anlamda çıkan sorunlar çok fazla yansıtılmazdı. Şimdi artık bu noktada zaten devlet olarak politika üretiliyor." (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net