Violet ve Beatrice için adalet çağrısı

Violet ve Beatrice için adalet çağrısı

Sınır Tanımayan Kadınlar ve Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu, Türkiye'de erkek şiddeti mağduru olan Ugandalı ikiz kardeşler için açıklama yaptı.

Sınır Tanımayan Kadınlar ve Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu, Uganda’dan göç ederek Türkiye’ye gelen ve biri erkek şiddeti sonucu öldürülen biri de yaralanan ikiz kız kardeşler Violet Nantaba ve Beatrice Babirye için açıklama yaptı.

Açıklamada, 7 Aralık Çarşamba saat 11.30’da Çağlayan Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya katılım çağrısında bulunuldu.

“Violet ve Beatrice için adalet!” talebinde bulunan açıklama şöyle:
 
"Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddetinin hedefi bu kez Ugandalı ikiz kız kardeşler Violet Nantaba ve Beatrice Babirye oldu.
 
Violet ve Beatrice, Uganda'daki yüksek işsizlik sonucu iyi bir yaşam kurmak umuduyla geçen Nisan ayında Türkiye'ye gelmişlerdi. Türkiye'de göçmen kadınlara ayrılan sınırlı sayıda cinsiyetlendirilmiş işlerde çalışarak yaşam mücadelesi veriyorlardı. Violet İstanbul, Aksaray'daki evinde 31 Ağustos 2016 gecesi sanıklar Kenan Rafiyev ve Sunay Hasanov tarafından dövülerek ve tecavüz edilerek vahşice öldürüldü. İkiz kız kardeşi Beatrice ise aynı sanıklar tarafından dövülerek hastanelik edildi.
 
Soruşturma başlatan polis hastanede ağır yaralı yatan Beatrice'i sağlık durumunu gözetmeksizin ve kızkardeşinin ölümünün yarattığı travmayı atlatamadan gözaltına aldı ve sınırdışı etti. Beatrice'in bu şartlarda alelacele alınan ifadesiyle iddianame düzenlendi. Beatrice'in tekrar Türkiye'ye gelme koşulunun olup olmadığını bilmiyoruz. Devletin (polisin) bu baştan savma ve ayrımcı tutumu nedeniyle belki de bu eksik ifadeyle eksik bir yargılama yapılacak.
 
Violet ve Beatrice'in erkek şiddetinin hedefi olması yeni değil, daha önce de Ugandalı Jesca Nankabirva 2014 yılında Enver Dursun tarafından camdan atılarak öldürülmüştü. Biz kadınların davaya müdahil olması ile sanık 25 yıla mahkum oldu. Göçmen kadınlara yönelik erkek şiddeti göçmenlerin Türkiye'de oturum ve çalışma izinlerine ulaşamaması ve kağıtsız olarak Türkiye'de yaşam mücadelesi vermesiyle yakından ilişkili. Bunu Beatrice'in kötü sağlık koşullarında sınırdışı edilmesi ile de görüyoruz.
 
Biz Sınır Tanımayan Kadınlar, Jesca davasını takip eden avukatlar, feministler ve davaya destek olan tüm kadınlar, göçmen kadınlara yönelik devlet destekli bu erkek şiddetine karşı mücadele etmek ve onu görünür kılmak için kızkardeşi Beatrice'den aldığımız vekalet ile davayı takip edeceğiz.
 
Tüm kadınları Violet ve Beatrice'in davasında adalet arayışımıza ve katillerin hak ettikleri cezayı alması için dayanışmaya çağırıyoruz…
 
Violet'in katilleri cezalandırılıncaya kadar bu davanın takipçisi olacağız.
Yaşasın kadın dayanışması!" (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net