06 Aralık 2016 00:12

Kılıçdaroğlu: Erdoğan 200 bin dolarını bozdurdu mu?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulunda 2017 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te bütçe görüşmelerine ilişkin konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında şu ifadeler yer alıyor: "Adalete vurgu yaptım. Adaletin önemine vurgu yaptım. Yargı bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu söyledim. Bugün yargının bağımsız olmadığını, bozulduğunu, bunu düzeltmemiz lazım. Hep beraber, bunu düzeltelim. Görüş birliği sağlandı. Bu konuda bir komisyon kurulması orada ifade edildi. Uzlaşmayı bozan kim? Biz değiliz. Uzlaşmayı bozan şu arkada oturan değerli bakanlar. Çoğunluk olarak sizi temsil eden grup bu uzlaşmayı sağlamadı. Yargı bağımsızlığı bugün Türkiye'de yoktur arkadaş. Kimseye anlatamazsınız. Birisi bir şey söyler, ertesi gün savcısı da hakimi de hepsi harekete geçerler. Bildiğimiz bir gerçeği burada neden cesaretle açıklamıyoruz. Bunun önlemini neden birlikte almıyoruz. Bozan biziz, sorunu çözmesi gereken de biziz. Bakın biz buna hazırız, yine söylüyorum. Çünkü adaletin olmadığı bir yerde devlet olmaz."

DÖNEMİN BAKANI ÇIKIP DİYOR Kİ, MGK KARARINI YOK HÜKMÜNDE SAYDIK

Kemal Kılıçdaroğlu,"Hükümet diyebilir ki bu terör örgütü, öyle bir örgüt ki bizi kandırdılar" dedi. Kılıçdaroğlu, "Haberimiz bile yoktu. Biz bunlarla sarmaş dolaştık. Aynı menzile gidiyorduk bunlarla, ama geldiler bize ihanet ettiler. Vallahi de billahi de haberimiz yoktu. Buna sakın inanmayın. Bunların tamamının haberi vardı. Hepsinin haberi vardı. Örnek, 25 Ağustos 2004 Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı, toplantıda yansıyan cümleyi aynen okuyorum. 'FETÖ'cü irtica grubu devletin tüm kadrolarında özellikle de Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kadrolaşmayı, bünyesinde vakıf okul, dershanelerde eğittiği gençlerle bir taban oluşturmayı kendisine maddi destek sağlayacak sermayeyi oluşturarak, dini ele alarak bir devlet kurmayı esas alan bir strateji geliştirmiştir.' Peki ne oluyor ondan sonra ? Orada ki toplantıda Fetullah Gülen cemaatinin ayrıca himmet paraları topladığı da yazılı. Milli Güvenlik Kurulu karar alıyor. Diyor ki, 481 sayılı karar, bunu hükümete bildirelim hükümet bu konuda önlem alsın. Olay 2007'de gazetelere yansıyor. Dönemin bakanı çıkıp diyor ki, biz o kararı, yani Milli Güvenlik Kurulu Kararını yok hükmünde saydık. Devletin istihbarat örgütüne, emniyetine ,ordusuna güvenmiyorsun, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün üyesine güveniyorsun. Sonra da diyorsun bunlar bizi kandırdı. Bu olayın sorumlusu kim? Sorumlu bu arkada gördüğünüz hükümettir"diye konuştu.

'SİZİN DARBEDEN ÖNCEDEN HABERİNİZ VAR MIYDI?'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında Ömer Dinçer'in 'Türkiye'de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor' adlı kitabından bir bölüm okudu. Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:" Bu işin siyasi sorumlusu kim? Sayın Ömer Dinçer'in kitabıdır. 'Türkiye'de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor' diye bir kitap Başbakanlık Müsteşarlığı yaptığı dönemde olayları anlatıyor. Kitabın, 123 ve 124. sayfasından bir bölüm okuyacağım.' Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararı, başbakanlığa bildirildikten sonra konuyu başbakanımıza açtım. Gelen yazıyı dosyasına kaldırmaya karar verdik. Bu karar metni Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmadı. Hakkında hiç bir işlem yapılmadı. Konudan MGK toplantısına katılan bakanlar dışında kimsenin haberi olmadı. Bütün toplumsal ve siyasi riski hükümet adına Sayın Başbakanımız hukuki riski ben üstlenmiştim.' Sorumluluk kime ait , dönemin başbakanına ait. Sorumluluk ona aitse, Türkiye'yi bir darbe ortamına taşıyan, bu yapı içinde o kişinin sorumluluğunu ona hatırlatacak makam kim? Peki Türkiye'yi adım adım darbeye götürenler hakkında bir şey yapmayacak mısınız? Sizin darbeden önceden haberiniz var mıydı? Yok muydu ?"

'KENDİSİNİN ALBARAKA TÜRK'TE 200 BİN DOLARI VAR, ONU BOZDURDU MU MERAK EDİYORUZ'

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dövizlerin bozdurulması yönündeki çağrısına ilişkin " Kendisinin Albaraka Türk'te 200 bin doları var, onu bozdurdu mu merak ediyoruz " dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dövizleri bozdurun" çağrısını anımsatarak "Dünyada kriz mıriz yok, yok öyle bir şey. Türkiye'de siyasette yaşanan kriz ekonomiyi vuruyor. Dolarla ne işimiz var diyor başbakan. Ya köprüden geçiş, doğalgaz, petrol hepsi dolarla. Sayın cumhurbaşkanı dolar bozdurma konusunda çağrı yapıyor. Kendisinin Albaraka Türk'te 200 bin doları var, onu bozdurdu mu merak ediyoruz. Ben de açık çağrı yapıyorum: Ben dahil hepimiz servetlerimizi açıklayalım kimin doları var, kimin yok oturup açıklayalım. Ben birikimimi dolara yatırmadım ama bu ülkenin cumhurbaşkanı dolar olarak tutuyor, nerede Albaraka Türk'te" diye konuştu.

'BU HÜKÜMET AYNI ZAMANDA FAİZ LOBİSİNİN HÜKÜMETİDİR'

Kemal Kılıçdaroğlu faiz oranlarına yönelik rakam verdi. Kılıçdaroğlu konuşmasında," Bu hükümet aynı zamanda faiz lobisinin hükümetidir. Hatta Sayın Cumhurbaşkanı faizler düşsün diye mücadele ediyor. Bunlar tamamen farazi. Rakam vereceğim size, 1991, 2002 yani bu hükümetlerden 14 yıl önce ödenen toplam faizi veriyorum size, 135 milyar 125 milyon 347 bin lira. Peki şimdi, 2016 Ocak- Ekim dönemi dahil 695 milyar 783 milyon 203 bin lira. Faizciler niye bunları çok seviyor, Maliye Bakanlığı bir genelge çıkardı, kanuna Meclis'in iradesine aykırı. Vatandaşın ödediği faiz, 312 milyar lira. Bunlar faize karşıyız diyorlardı hep, faiz deyince bunlar orada" ifadelerine yer verdi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Alaşehir'de toprak altında kalan 2 işçi hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Antalya’da fayton uygulaması 10 Haziran’da sona eriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa