05 Aralık 2016 22:34

Yönetmen Zeynel Doğan: Kayyımla çalışmayacağım

“Babamın Sesi” filminin ödüllü yönetmeni Zeynel Doğan, kayyım ataması nedeniyle belediyelerdeki çalışmalarını sürdürmeme kararı verdiğini açıkladı.

Paylaş

“Babamın Sesi” filminin ödüllü yönetmeni Zeynel Doğan, kayyım ataması sonrası içerisinde girilen ortamda çalışmalarını sürdürmekte zorlanacağı için, belediyeye yeniden halk iradesi hakim oluncaya dek çalışmalarını başka alanlarda sürdürme kararı aldı. Aynı zamanda Çandamed’in sinema biriminde eğitim veren Zeynel Doğan, Amed Film Festivali’ni belediye bünyesinde yapmayacaklarının bilgisini verdi.

Kayyım atamasından önce bölgenin kültür merkezi olması yönünde önemli çalışmalara imza atan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı bünyesindeki sanatçıların çalışmaları kayyım ataması sonrası sekteye uğradı. Birçok sanatçı kültür çalışmalarından alınarak farklı birimlere verilirken, yine belediye tarafından büyük yatırım sonucu 17 dönümlük alan üzerine yapılan devasa büyüklükteki kültür ve kongre merkezi olan Çandamed’de, belediye eş başkanlarının görevden alınarak tutuklanması sonrası belediyeye atanan kayyım nedeniyle kültür ve sanat çalışmalarına başlanamadı.

Kış aylarında kentin en büyük etkinlikleri olan tiyatro ve film festivalleri de bu nedenle alternatif mekanlarda gerçekleştiriliyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde oyunlarını sergileyen şehir tiyatrocuları, kayyımın “güvenlik” gerekçesini göstererek sahneyi yasaklaması ve şu anki kültür merkezinin teknik sorunlarının giderilmemesi nedeniyle çalışamaz hale geldi. Yönetmen Zeynel Doğan, çalışmaları önündeki engelleri anlattı.

Halkın seçtiği belediyelere atanan kayyımları antidemokratik bir uygulama olarak değerlendiren Doğan, özgür bir ortam olmadığını belirterek kayyımla çalışmayı reddettiğini dile getirdi. Belediye binasının polis ve zırhlı araçlarla kapatılması, çalışanlarının giriş çıkışlarda arandığı bir atmosferde çalışılamayacağının altını çizen Doğan, “Böyle bir müdahalenin olduğu yerde kimse sanattan, sanatçıdan, özgürlükten bahsetmesin. Halkın seçtiği belediye başkanları alınıyor, belediyeye seçilmemiş biri geliyor. Bambaşka bir siyasi süreç başlıyor ve buna denk gelen bir pratik süreç başlayacak bunu hissettikten sonra insan ne kadar o belediyenin bir parçası olduğunu hisseder ve ne kadar böyle bir belediyeyle çalışmak ister. Benim çalışmaya başladığım belediye bu belediye değildi. Biz bundan sonraki çalışmaları Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin demokratik ruhuna denk bir çalışma olacağını düşünmüyoruz. Bundan sonra kültürel, sosyal ve sanat çalışmalarının yerelin taleplerine denk yürüyeceğini sanmıyorum. Ne kadar kendi oyununu yapacak? Ne kadar Kürtçe oyun yapılacak? Nasıl filmler oynayacak bu salonlarda belli değil” diye konuştu.

AMED FİLM FESTİVALİ BELEDİYE BÜNYESİNDE YAPILMAYACAK

Bir belediyenin, kimliğini ve rengini kültür sanat çalışmalarıyla belli ettiğini vurgulayan Doğan, kayyımın ilerleyen dönemlerde kendi alanlarına müdahale edeceğini öngördüğünü belirterek, birçok çalışmalarının bu nedenle yarıda kaldığını söyledi. Bu nedenle Amed Film Festivali’nin de askıya alındığı bilgisini veren Doğan, şunları söyledi:

“Bizim orada öngördüğümüz şey Amed Film Merkezini kurmaktı. Salonlarda film gösterimleri olacaktı, festivaller düzenlenecekti, Bu bizim yerel yöneticilik sürecinin bir parçası olarak olgunlaşmış bir projeydi, deneyimlerimizi somutlaştıracağımız bir çalışmaydı. Şimdi ben bu bünyede film festivali yapmak istemiyorum. Çünkü bu belediyenin hiçbir şey olmamış gibi çalışmalarına devam etmesine karşıyım. Amed Film Festivali’ni, 9-18 Aralık arasında organize etmeyi düşünüyorduk. Bu festivalin hiçbir şey olmamış gibi Amed Büyükşehir Belediyesinin eliyle yapılmasına karşıyım. Amed Film Festivali’ni belediye bünyesinde yapmayacağız. Biz bu filmleri burada insanlarla buluşturmayı düşünüyorduk, gişe filmleri dışında şu haliyle buradaki salonları açamadığımız için bu filmleri gösterecek mekanlar da yok. Görünen şu ki şov belediyeciliği yapacaklar, insanların gözünü boyayan, içi boş, ayakları yere basmayan, kısa vadeli işlerle yılların birikimini yok edecekler. Ben de böyle bir belediyeyle çalışma konusunda kendimle barışık değilim, belediyeyle barışık değilim. Bize tırnak içinde özgür bir ortam sunsalar da şu antidemokratik adımdan sonra bu atmosferde çalışmalarımıza adapte olamıyoruz.”

ÖZGÜR BİR ORTAM YENİDEN OLUŞTURULMALI’

Kayyımla birlikte oluşan koşullar değişmediği sürece kültür merkezindeki çalışmalarını durdurduğunu aktaran Doğan, yeniden film merkezi olarak çalışmalarını yürütmenin şartı olarak ise halkın seçtiği belediye başkanlarının serbest bırakılması, kayyımın gitmesi ve daha özgür bir ortamın yeniden oluşturulması olarak dile getirdi. Doğan, “Biz AKP’nin bu uygulamalarla sonuç alamadığını gösterecek tutum ve davranışları sergilemeliyiz. Her şeyin telafisi olur. Belediyemizi de eş başkanlarımızı da kapanan TV ve gazetelerimizi de geri alırız. Fakat tek bir gidici vardır o da AKP ve onun faşist diktatör sistemidir” ifadelerini kullandı.

‘AKP KÜLTÜR KURUMLARINI MUHAFAZAKARLAŞTIRIYOR’

AKP’nin eline geçirdiği kültür kurumlarını daralttığını ve muhafazakarlaştırdığını söyleyen Doğan, bu nedenle özgür sanata dair birçok şeyin kırıldığını vurguladı. Bu antidemokratik durumu kabul etmediklerini ve karşı olduklarını, fakat çalışmalarına devam edeceklerini, halka sanatsal hizmetlerini sürdüreceklerini belirten Doğan, bunun yöntemini ise şöyle özetledi: “Filmlerimizi, tiyatrolarımızı tüm sanatsal faaliyetlerimizi kendi oluşturduğumuz komünlerimizde yapmaya devam edeceğiz ve bu yönlü çalışmalarımız var.” (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Elazığ'da 4 DBP'li tutuklandı

SONRAKİ HABER

The SEC ruling has tarnished every election that has been and will be held!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa