Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi 

Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi 

Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım gecesi gözaltına alınan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aynı gün tutuklanarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilmişti. Tutuklama kararı üzerinden bir aylık süre geçmesi ardından Demirtaş'ın tutukluluk incelemesi ve avukatların tutukluluğa yaptığı itiraz Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce karara bağlandı. 

Avukatların itirazını reddederek Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar veren hakimliğin gerekçeli kararı şöyle: “668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Soruşturma ve Kovuşturma işlemleri başlıklı 3. Maddesinin 4. Bendine göre, 'Tahliye talepleri en geç otuzar günlük sürelerle tutukluluk incelemesi ile birlikte dosya üzerinden karara bağlanır’ hükmünün yer aldığı nedenle dosya üzerinde yapılan inceleme neticesinde; Şüphelinin üzerine atılı suçun kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin olması ve tutuklama nedeninin bulunması, üzerine atılı suçun vasfı ve mahiyeti, mevcut delil durum, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi de dikkate alındığında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. Maddesinde öngörülen geçerli şüphe sebeplerinin, 1982 Anayasanın 19. Maddesinde belirtilen kuvvetli belirtinin ve CMK'nın 100/1 maddesinde öngörülen kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin mevcut olduğu müsnet suçun CMK'nın 103/3-a maddesinde sayılan katolog suçlardan olması, verilmesi beklenen cezaya göre tutuklama tedbirinin ölçülü olması bu nedenlerle adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı anlaşıldığından şüphelinin CMK'nın 108 maddesi gereğince tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir." (DİHABER)

www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. ozgur tutsak 11 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    bir gun baris olacak inanıyıoruz inadina ozgurluk analar aglamasin

  2. ozgur tutsak 11 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Bir gun katliam biticek Allah diyor katliam yapani gunahtir inadina direnis inadina ozgurluk mucadele devam uzulme HDP basirili aktif sosial demokrat bir partidir

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.