28 Mayıs 2012 10:37

ETA lideri ve yardımcısı Fransa’da tutuklandı

İSPANYOL yetkililer, Bask örgütü ETA'nın askeri liderinin bir yardımcısıyla birlikte Fransa'da tutuklandığını açıkladı.Oroitz Gurruchaga Gogorza ve yardımcısı Xabier Aramburu'nun, İspanyol ve Fransız polislerinin ortak operasyonu ile Fransa'nın güneybatı kenti Cauna'da tutuklandığı belirtildi.ETA, geçen yıl Ek

ETA lideri ve yardımcısı Fransa’da tutuklandı

Paylaş

İSPANYOL yetkililer, Bask örgütü ETA'nın askeri liderinin bir yardımcısıyla birlikte Fransa'da tutuklandığını açıkladı.

Oroitz Gurruchaga Gogorza ve yardımcısı Xabier Aramburu'nun, İspanyol ve Fransız polislerinin ortak operasyonu ile Fransa'nın güneybatı kenti Cauna'da tutuklandığı belirtildi.

ETA, geçen yıl Ekim ayında silahlı faaliyetlerine son verdiğini açıklamış, fakat silah tesliminde bulunmamıştı. İspanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gogorza ve Aramburu'nun çalıntı ve sahte plakalı bir otomobil içerisinde seyahat ettikleri ve silahlı oldukları belirtildi.

1960'ların sonlarından bu yana İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA İspanya, ABD ve Avrupa Birliği tarafından “terörist örgüt” olarak değerlendiriliyor.
40 yıllık tarihinde ETA, çoğu İspanyol polis teşkilatına mensup kişiler ve politikacılar olmak üzere 820 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. 2006'da Madrid'de düzenlenen bombalı saldırının ardından, şiddet yoluyla amaçlarına ulaşamayacakları kanısının yaygınlık kazanması nedeniyle saldırılarda azalma olduğu belirtiliyor.

İspanya ve Fransa polisinin son yıllarda yürüttükleri ortak operasyonların ETA'ya darbe vurduğu iddia ediliyor.

İspanya, örgütün siyasi kanadı Herri Batasuna partisini 2003'te yasaklamıştı. Mayıs 2009'da radikal ayrılıkçı partilerin Bask seçimlerine katılması yasaklandı. Bask ulusalcıları Bask parlamentosunda çoğunluğu sağlayamadı; Patxi Lopez önderliğinde son 30 yılın ilk ulusalcı olmayan hükümeti kuruldu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan dayatmadan söz etti!

SONRAKİ HABER

Worker struggling on minimum wage: I borrowed to get my sick child’s medicine

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa