Liseli öğrenci kazada can verdi, halk yolu trafiğe kapattı

Liseli öğrenci kazada can verdi, halk yolu trafiğe kapattı

14 yaşındaki Aslı Değirmen'in trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle son 4 yılda aynı yerde 13 kişinin hayatını kaybetti halk yolu trafiğe kapattı

Bodrum'da yolun karşısına geçmek isterken otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan lise öğrencisi 14 yaşındaki Aslı Değirmen, hastanede yaşamını yitirdi. Dört yılda 13 kişinin yaşanan kazalarda öldüğü Turgutreis- Bodrum Karayolu'nu çift yönlü olarak 2 saat süreyle trafiği kapatıp eylem yapan halk, trafik ışıkları konulmasını veya üst geçit yapılmasını istedi. Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ile yapılan görüşmelerden sonra gerekli önlemlerin alınacağı sözü üzerine yol trafiğe tekrar açıldı. Kazanın ardından olay yerinden ayrılan otomobil sürücüsü ise jandarmaya teslim oldu.

Bodrum Ayşe Gülsevim Ali Rüştü Kaynak Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Aslı Değirmen, bugün saat 07.00 sıralarında, okula gitmek üzere İslamhaneleri Mahallesi'ndeki evinden çıktı. Servis minibüsünü beklemek için Turgutreis- Bodrum Karayolu'nun 13'üncü kilometresinde, yolun karşısına geçmeye çalışan Değirmen'e otomobil çarptı. Çarpmanın şiddetiyle fırlayarak başını kaldırımın kenarına çarpan Değirmen, ağır yaralandı. Yoldan geçen diğer araç sürücülerinin haber vermesiyle gelen ambulansla Özel Acıbadem Hastanesi'ne kaldırılan Değirmen, doktorların müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Tepkilerden korktuğu için aracı olay yerinde bırakıp kaçan otomobil sürücüsü, Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı'na giderek teslim oldu.

YOLU TRAFİĞE KAPATTILAR

Kazanın ardından yaklaşık 1500 kişi, duble yol olan Turgutreis- Bodrum Karayolu'nun her iki şeridini ellerine geçirdikleri demir korkuluk ve çeşitli eşyalarla ve otomobilleri ile trafiğe kapattı. Aynı yolda 4 yılda 13 kişinin yaşamını yitirdiğini, yetkililerin sürekli söz vermelerine rağmen önlem almadığını ileri süren öfkeli halk, olay yerine gelen jandarma ekiplerinin uyarısına rağmen yolu trafiğe açmadı. Sık sık kazaların yaşandığı yola üst geçit yapılmasını veya trafik ışığı konulmasını isteyen kalabalığı, daha sonra gelen Bodrum İlçe Jandarma Komutanı da ikna edemedi. Grup, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan olay yerine gelmeden yolu trafiğe açmamakta kararlı olduklarını bildirdi. Bunun üzerine durumun bildirildiği Kaymakam Gödekmerdan, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Can Candaş ve belediye yetkilileriyle olay yerine geldi.

'DAHA KAÇ ÇOCUĞUN ÖLMESİNİ İSTİYORSUNUZ?'

Yolu trafiğe kapatan halk adına konuşan bir vatandaş "Mahallemizin ortasından duble yol geçirdiniz, hiçbir tedbir almadınız. Tam 5 yıl önce burada, 'Gerekli önlemleri alacağız' diye söz verdiniz. Her yıl gelip, aynı sözü tekrarladınız. Ancak, halen yola ne üst geçit ne de trafik lambaları yapıldı. Bu sözler tutulmadığı için bugüne kadar 13 can gitti. Önlem almak için daha kaç çocuğun, kaç canın ölmesini istiyorsunuz?" dedi.

Kaymakam Mehmet Gödekmerdan ile yapılan görüşmenin ardından ikna olan kalabalık, birkaç kilometrelik araç konvoyunun oluştuğu yolu trafiğe açtı. (Muğla/DHA)

www.evrensel.net