05 Aralık 2016 12:57

Turgut Öker’e açılan 'hakaret davası' ertelendi

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker’e açılan 'Cumhurbaşkanına hakaret' davası ertelendi

Paylaş

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker’e, Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Kartal Adliyesi’nde görüldü. Davaya HDP, EMEP ve ÖDP yöneticileri ile Türkiye’deki alevi kurum temsilcileri katıldı. Öker, savunmasında, “Aleviler olarak, kurum temsilcileri olarak bu ülkede yapılan katliamlara sessiz kalmayacağız. Katiller bellidir. İfadelerim bellidir” diye konuştu. 

Avukatlar da Aleviler şahsında Öker'in hakaret içerdiği iddia edilen sözleri ağır tahrik altında söylediğini, konuşmaların eleştiri sınırları içerisinde olduğunu ifade etti. Dava talimatın mahalli mahkemeye nakledilmesi kararı ile ertelendi.

CUMHURBAŞKANI’NA HAKARET İDDİASI

Öker 22 Aralık 2015 tarihinde Maraş’da, Maraş Katliamı’nı protesto eyleminde yaptığı konuşmada sarfettiği “Yezid, faşist diktatör Erdoğan neye ulaştı? Onun buradaki paçavra valisi ne elde etti bu yasakla? Aleviliği mi ortadan kaldırdı?” ve “Yezid Tayyip Erdoğan’ın atası Yavuz bile ortadan kaldıramadıysa, onun da atası Yezid de Kerbela’da aynı yolda giden Hüseyin’i yok edemediyse, bugünün Kızılbaşlarını da, Alevileri de hiçbir güç ortadan kaldıramaz” sözleri nedeniyle hakkında dava açılmıştı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Barış Bloku: Savaş ve barış hükümetlere bırakılamaz

SONRAKİ HABER

Kasım ayında en az 35 kız çocuğu istismara maruz kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...