28 Mayıs 2012 10:24

Son 4 ayda 20 asker 67 gerilla yaşamını yitirdi

İHD Diyarbakır Şubesi’nin hazırladığı bölgedeki 4 aylık hak ihlalleri raporunda, çatışmalarda 20 asker ve 67 HPG’linin yaşamını yitirdi.İHD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2012 yılı ilk 4 aylık Hak İhlalleri Raporu’nu düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Şube binasında düzen

Son 4 ayda 20 asker 67 gerilla yaşamını yitirdi

Paylaş

İHD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2012 yılı ilk 4 aylık Hak İhlalleri Raporu’nu düzenlediği bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Şube binasında düzenlenen basın toplantısına İHD MYK Üyesi ve Doğu-Güneydoğu Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici katıldı. İHD Şube Başkanı Bilici, yoğun hak ihlallerinin yaşandığı 2011 yılını geride bırakırken, yaşanan hak ihlallerini de geride bırakmayı umut ettiklerini belirtti. Roboski katliamının, barış ortamının sağlanmasının ne kadar elzem olduğunu gösterdiğini belirten Bilici, katliamın sorumlularının yargı önüne çıkarılmamasından dolayı kaygılandıklarını belirtti. Bilici,  bunca can kaybına rağmen ülkede henüz barış ikliminin gelişmediğini ve bundan iktidarın sorumlu olduğunu dile getirdi.

Cezaevlerinde de çok fazla hak ihlallerinin yaşandığını dile getiren Bilici, cezaevlerindeki sorunlara karşı yaşanan duyarsızlığa değindi.

4 ayda 9 bin 900 hak ihlalinin yaşandığı belirtilen raporda, çatışmalarda yaşamını yitiren-asker sayısı 20 yaralı sayısı 44 olurken, çatışmalarda yaşamını yitiren HPG’li sayısı 67 yaralı sayısı 4, faili meçhul cinayet, yargısız infaz, çatışmalarda yaşamını yitiren sivil sayısı 12. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Ölü sevicilik Başbakana uygun

SONRAKİ HABER

'100 Temel Eser' uygulaması sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa