05 Aralık 2016 07:52

Mahkeme ‘Kamu görevlileri soruşturulsun’ dedi

Dilo Derviş'in ölümü ile ilgili davada mahkeme, maddi gerçeklerin ortaya çıkarılması için kamu görevlilerinin soruşturulmasını istedi .

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Aşkale Geri Gönderme Merkezi’nde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Suriyeli mülteci Dilo Derviş dosyasında yeni bir gelişme yaşandı. Erzurum Bölge İdare Mahkemesi, kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmasına izin vermeyen Erzurum Valiliği’nin kararını iptal etti. Mahkeme cinayete kurban gittiği iddia edilen Derviş’in ölümünde maddi gerçeklerin ortaya çıkarılması için kamu görevlilerinin soruşturulması gerektiğini belirtti.    

KAĞIT ÜZERİNDE SERBEST BIRAKILDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve burada tarım işçiliği yapan Dilo Derviş, 18 Ağustos 2015 günü Adana’da gerçekleşen bir gösteride gözaltına alındı. Hakkında gözaltı tutanağı dışında bir delil olmadan “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Derviş, polisler tarafından darp edildi. Adana 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Kasım tarihindeki ilk duruşmada Derviş’in tahliye edilmesine karar verdi. Ancak hakkında tahliye kararına rağmen Derviş serbest bırakılmadı ve idari gözetim kararıyla 10 Aralık tarihinde Aşkale Geri Gönderme Merkezine gönderildi. Avukat Tugay Bek ve HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın girişimleri sonucu Derviş hakkındaki idari gözetim kararı 22 Aralık 2015 tarihinde kaldırıldı. 24 Aralık 2015 tarihinde Dilo Derviş’in beyan ettiği adreste kolluk birimine iki günde bir imza atma yükümlüğü ile salıverildiğine ilişkin tebliğ ve tebellüğ belgesi imzalatıldı. Aşkale Geri Gönderme Merkezi Müdür Vekili Adil Altın ve ilgili memurların imzasının da bulunduğu serbest bırakılma  tutanağına rağmen Derviş, 9 gün boyunca hukuksuz bir şekilde Geri Gönderme Merkezi’nde tutulmaya devam etti. 31 Aralık 2015 tarihinde ise kaldığı koğuşta şüpheli şekilde ölü bulundu.

VALİLİK ‘İNTİHAR’ DEDİ, SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Valilik olayın intihar olduğunu değerlendirerek kamu görevlileri hakkında soruşturma izni vermedi. Ancak Derviş’in avukatı Tugay Bek, isyan çıktığı gerekçesiyle geri gönderme merkezine bir polis müdahalesinin olduğu günlerde hayatını kaybeden Derviş’in ölümünün şüpheli olduğunu, intihar etmiş olsa bile serbest bırakılma kararını uygulamayan görevlilerin soruşturulması gerektiğini belirterek karara itiraz etti. Mahkeme olayın maddi gerçeklerin ortaya çıkarılmasının Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılacak soruşturma sonucunda mümkün olabileceğinden suçlanan kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmesi gerektiğini belirterek Erzurum Valiliği’nin 12 Temmuz tarihinde aldığı kararı iptal etti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'FETÖ’yü anlamak için: ‘The Following’ dizisi

SONRAKİ HABER

Sigarada yeni fiyatlar belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...