05 Aralık 2016 07:35

'FETÖ’yü anlamak için: ‘The Following’ dizisi

Cumhurbaşkanlığı tarafından '10 Soruda 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Fethullahçı Terör Örgütü' isimli 42 sayfalık broşür yayınlandı.

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni anlatmak için Türkçe-İngilizce broşür hazırladı. 10 Soruda 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Fethullahçı Terör Örgütü isimli broşür 42 sayfadan oluşuyor.

Broşüre göre darbeye giden süreçte MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrıldığı 7 Şubat 2012’de başladı. Bu operasyonla Kürt meselesinde çözümü sabote etmeyi ve MİT’i ele geçirmeyi hedeflediği iddia edilen FETÖ’nün 2005 yılından sonraki çalışmalarına broşürde yer verildi.

‘ORDUDAKİ TASFİYE ŞEMDİNLİ OLAYLARI İLE BAŞLADI’

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, broşürde ordudaki tasfiye süreci 2005 Kasım ayında Şemdinli Olayları ile başladığı belirtiliyor. Ayrıca, Rahip Santora cinayeti, Danıştay saldırısı, Hrant Dink cinayeti Zirve Yayınevi katliamı, Ergenekon operasyonları, Balyoz Davası, Askeri Casusluk Davası ordudaki tasfiye ve ele geçirme süreçlerinin parçalarıydı. Broşürde Şike Davası da Fenerbahçe üzerinden futbol dünyasını ele geçirme girişimi olarak nitelendirildi. HSYK seçimleri yargıyı ele geçirme, Oda TV Davası muhalifleri susturma, Gezi eylemleri hükümeti devirme girişimleri olarak ele alınırken 17-25 Aralık süreci, “örgütün yargı ve polis içinde kurduğu vesayetle hükumeti devirme girişimi” olarak nitelendirildi. 15 Temmuz Darbe Girişimi için de “hükumeti devirme planının son perdesi” denildi.

‘DARBE GİRİŞİMİNE KAÇ KİŞİ KATILDI?’

15 Temmuz darbe girişimin yaşandığı gece Cumhurbaşkanlığı Sarayı, TBMM, Boğaz Köprüsü başta olmak üzere gerçekleştirilen saldırıların anlatıldığı broşürde “Darbe girişimine kaç kişi katıldı? Ne kadar mühimmat kullanıldı?” sorularına da yanıt verildi. Buna göre, askeri darbe girişimine 35 askeri uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askeri gemi, 37 askeri helikopter katıldı, 3 bin 992 silah kullanıldı. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil de darbe girişiminde rol oynadı.

‘FETÖ, SİLAHLI BİR KÜLT ÖRGÜT’

Darbenin FETÖ tarafından yapıldığına dair sanık ifadeleri, Whatsapp yazışmaları ve sosyal paylaşım sitelerinden mesajların kanıt olarak sunulduğu broşürde “FETÖ nasıl bir örgüt?” sorusuna da yanıt verildi. Broşürde şöyle denildi:

“Emekli imam olan Fethullah Gülen’in direktifleri doğrultusunda bir araya gelen fanatik insanların oluşturduğu silahlı bir kült örgütüdür. Amacı Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini bozarak, Gülen’in ruhani lideri olacağı bir rejim kurmaktır. FETÖ mensupları Gülen’i mehdi olarak kabul etmekte ve talimatlarını eksiksiz yerine getirmekle yükümlü olduklarına inanmaktadır. Olduğundan farklı görünmek anlamına gelen takiye kavramı, FETÖ’nün gizlenmek için kullandığı temel stratejilerden biridir. FETÖ mensupları kendi kimliklerini gizlemekte, kod isimler kullanmakta ve hatta bazıları bilerek liberal, solcu dinsiz görüntüsü vermektedir. Her ne kadar FETÖ uluslararası anlamda ılımlı İslam’ı temsil eden bir yapı görüntüsü vermeye çalışsa da örgüt ciddi insan hakları ihlallerine dahil olmuş ve şiddet kullanmaktan çekinmemiştir.”

‘GÜLEN, 55 DAVADA BAŞ ZANLI’

Broşürde Fethullah Gülen’in şu an yürütülmekte olan 55 ayrı davada ‘baş zanlı’ olarak yargılandığı bilgisi de verildi. Darbe girişimi sonrası kamu kurumlarından yapılan on binlerce ihracın da anlatıldığı broşürde örnek olarak bir üniversitede akademisyen olarak çalışan Adil Öksüz gösterildi, Öksüz’ün ‘Genelkurmay imamı’ olduğu belirtildi.

Gülen örgütünün anlatıldığı bölümün sonunda Amerikan yapımı bir dizinin afişine de yer verilerek şöyle denildi:

“The Following dizisi bu örgütün yapılanmasını anlamak için güzel bir örnek olabilir. Dizi bir edebiyat profesörünün kendi hastalıklı yapısı için insanları bir suç makinesine dönüştürmesinin hikayesini anlatıyor.”

DİZİ NASIL TANITILDI?

Yabancı dizi sitelerinde ‘gizem, dram ve suç’ kategorinde gösterilen Amerikan yapımı The Following Ocak 2013 tarihinde Fox Broadcasting Company’de yayınlandı. 3 sezon yayınlanan dizi tanıtımı şöyle yapıldı:

“Ünlü seri katil Joe Carroll (James Purefoy) ölüm hücresinden kaçar ve yeni bir çılgınlığa soyunur. Bunun üzerine FBI, eski ajan Ryan Hardy’i (Kevin Bacon) davaya danışmanlık yapması için departmana geri çağırır. Artık göz önünde olmayan Hardy, edebiyat öğretmenliği yaptığı Virginia Üniversitesi’nin kampüsünde 14 kız öğrenciyi öldüren Carroll’ın dokuz yıl önce yakalanıp hapse atılmasından sorumludur. Hardy, Carroll’la ilgili her şeyi bilmektedir. Belki psikolojik ve entelektüel anlamda tek dengidir. Ancak yıllar önce Carroll davasını çözen Ryan Hardy artık farklı bir adamdır.

Bu seri katili yakalamak için harcadığı süre boyunca hem fiziksel hem de zihinsel olarak yaralanmış olan Hardy sahadan ayrılalı uzun zaman olmuştur. Bu soruşturma Hardy’nin kurtuluşudur, harekete geçme çağrısıdır. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriyeli Nurcan diğer gözünü de kaybetmesin

SONRAKİ HABER

Mahkeme ‘Kamu görevlileri soruşturulsun’ dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...