05 Aralık 2016 06:39

İngiltere’de bir evsiz donarak öldü

İngiltere’nin Birmingham kentinde, 30 yaşlarında evsiz bir erkek, sokakta ölmüş halde bulundu.

Paylaş

İngiltere'nin Birmingham kentinde, 30 yaşlarında evsiz bir erkek, sokakta ölmüş halde bulundu. Ölümün sıcaklığın eksi altıya düştüğü ve son altı yılın en soğuk gecesinde gerçekleştiği belirtildi.

Öte yandan Shelter Hayır Kurumu, İngiltere genelinde 250 binden fazla insanın evsiz olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada ülke genelinde evsizlerin pansiyonlarda, diğer geçici konutlarda ya da sokaklarda kaldıkları belirtildi.

Londra ise en yüksek evsizlik oranına sahip kent. Londra’nın merkezi Westminster ilçesinin 25 sakininden birinin evi yok. Yaklaşık 7 bin 794 kişi geçici konutta yaşıyor ve 265 kişi daha zor şartlar altında uyumak zorunda. Yani toplamda 8 bin 59 kişi kalıcı bir eve sahip değil.

Öte yandan ev sahipleri tarafından zorla tahliye edilen kiracılar, kayıtlı evsizlik oranının en büyük sebebi. Adalet Bakanlığının geçen ay açıkladığı verilere göre İngiltere’de her gün 100’den fazla hane tahliye ediliyor.

Yüksek kira, konut sıkıntısı ve ev yardım parası kesintileri evsiz olan insan sayısının artmasında payı var.

Topluluklar ve Yerel Yönetim Dairesi ise rakamları reddedipyor ve 2003’ten bu yana azaldığını savunuyor. (Londra/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç devleti mültecileri bedava çalıştırmış!

SONRAKİ HABER

Halep kapısı Erdoğan’a kapanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...