Vicdan ve Adalet Nöbeti: İhale sistemi öldürüyor

Vicdan ve Adalet Nöbeti: İhale sistemi öldürüyor

Adalet Arayan İşçi Aileleri, “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin 57’incisinde diş teknisyenlerinin çalışma koşullarına dikkat çekti.

Adalet Arayan İşçi Aileleri tarafından iş cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen “Vicdan ve Adalet Nöbeti”nin 57’incisi yapıldı. İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin fotoğraflarının yere serildiği eylemde, Galatasaray Lisesi duvarına ise “İş kazası değil, cinayet” yazılı pankartı asıldı. Eylemde, Davutpaşa’daki iş cinayetinde yaşamını yitiren Gülhan Çabuk’un eşi İdris Çabuk basın açıklamasını okurken, diş teknisyenlerinden Şahin Aydın ve Can Kılıç, diş teknisyenlerinin çalışma koşullarını ve yaşadıkları zorlukları anlattı. 

DİŞ TEKNİSYENLERİ 15-16 SAAT ÇALIŞTIRILIYOR

Açıklamayı yapan İdris Çabuk, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre, 2015 yılında en az bin 703 , 2016’nın ilk 10 ayında ise en az bin 596 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bilgisini verdi. 16 Kasım’da Siirt’in Şirvan ilçesinde Maden köyünde yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçilerin ailelerine baş sağlığı dileyen Çabuk, “Ulaşılamayan 4 işçi kardeşimize bir an önce ulaşılmasını temenni ediyoruz” dedi.

Diş teknisyenlerinin çalışma koşullarına dikkat çeken Çabuk, son olarak İzmir’de Ekim ayı sonunda diş teknisyeni Ferhat Arslan’ın silikozis nedeniyle yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Diş teknisyenlerin en fazla 8 saat çalışması gerektiğine değinen Çabuk, “Diş laboratuarları ihaleye girip en ucuz fiyata üretimi yaptırdıkları için teknisyenlerin 16-18 saat kadar çalışmak zorunda kalabildiklerini ve birçok diş teknisyeninin hayatını bu yüzden kaybedebileceğini söylüyorlar” dedi. Çabuk, 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için başlattıkları kampanyalarını sürdüklerini hatırlatarak, konuşmasına son verdi. 

Eylemde daha sonra Diş Teknisyeni Can Kılıç, çalışma koşullarına değinerek, günde 15-16 saat çalışmaya maruz kaldıklarını söyledi. “Daha önceden günde 20-30 diş protezi yaparken bugün ise yüzün üzerinde diş protezi yapmayı dayatıyorlar” diyen Kılıç, “Biz bu çalışma koşullarına dur diyebilmek için örgütlenme çalışmaları başlattık” diye belirtti.

Kılıç’ın ardından diş teknisyeni Şahin Aydın söz alarak yıllarca çalışma koşullarında maruz kaldıkları toz nedeniyle uzun vadede meslek hastalıklarına maruz kaldıklarını ifade etti. Aydın, devletin işi ihaleyle şirketlere vermesinden dolayı çalışma koşullarının daha da ağırlaştığını vurguladı. Diş teknisyenlerinin örgütlenmesi gerektiğinin altını çizen Kılıç, şunları aktardı: “Bütün diş teknisyenlerine seslenmek istiyorum. Biz bunu birlikte çalışarak örgütleyebiliriz. İhaleyi kimlerin aldığı önemli değil üreten biz olduğumuz için birlikte çalışarak örgütlenmeyi yapabilir ve çalışma koşullarımızı iyileştirebiliriz.” 

‘İKİ AYDIR POLİS ABLUKASI’

1 Mayıs 2012 tarihinde Arka Sıradakiler dizi setinde çalışırken yaşamını yitiren Selin Erdem’in kardeşi Sema Erdem Tunay ise, kardeşinin ölümü sonrası yaşanan dava sürecini anlattı. 2 aydır tuttukları nöbette yaşanan polis ablukasına değinen Tunay, “Burası iki aydır polis ablukasında ve çizgiler çizilmiş. Bu çizgileri bizlerin evlerine çektiniz” diye konuştu.

Konuşması sırasında fenalaşan Tunay, sözlerine son verdi. 

Eylem, konuşmaların ardından sona erdi. (DİHABER)
 

www.evrensel.net