04 Aralık 2016 14:19

Otomotiv rekor kırdı, işçi hakkını istiyor

Metal işçilerinin sözleşme sürecinin başladığı bugünlerde otomotivde rekorlar kırılırken, işçilerde sözleşmede insanca yaşanacak ücret talep ediyor.

Paylaş

Metal işçilerinin sözleşme sürecinin başladığı bugünlerde, otomotiv sektöründe art arda rekor haberleri geliyor. Sektör kasım ayında, 2008 yılından bu yana en yüksek ihracat rakamına ulaşırken, işçiler sözleşme görüşmelerinde insanca yaşanacak ücret taleplerinin kabul edilmesini istiyor. 

Geçen ekim ayında son sekiz yılın aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaşan otomotiv endüstrisi, kasım ayında rekor tazeledi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, sektör ihracatı kasım ayında yüzde 16.9 artarak 2.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay yüzde 18.7 oldu. Otomotivin ocak- kasım dönemindeki 11 aylık ihracatı da yüzde 11.5 artarak 21 milyar 530 milyon dolar olarak gerçekleşti.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Bu yılı 23 milyar dolar ihracat hedefinin üzerinde kapatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye otomotiv tarihinde 2008 yılında elde edilen 24.7 milyar dolarlık en yüksek ihracat rakamından sonra ikinci en yüksek rakama ulaşmış olacağız” dedi. Sektörün kasım ayında da Türkiye ihracatının lideri olma özelliğini koruduğuna dikkat çeken Orhan Sabuncu, “Özellikle binek otomobillerdeki yüzde 51 ihracat artışı, ekim ayından sonra Kasım ayı ihracatında da temel belirleyici oldu. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülke olan Almanya, İtalya ve Fransa’ya çift haneli artışlar Kasım ayında da sürdü” diye konuştu.

BİNEK OTOMOBİLLER İHRACATI YÜZDE 51 ARTTI

OİB Kasım ayı verilerine göre mal gruplarında binek otomobiller ihracatı yüzde 51 artarak 952 milyon dolar, yan sanayi yüzde 1 artarak 745 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 5 azalarak 389 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 11 artarak 132 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 

Binek otomobiller ihracatı en büyük ilk üç pazar olan İtalya’ya yüzde 118, Fransa’ya yüzde 199, Almanya’ya yüzde 88 artış gösterdi. 

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat kasım ayında yüzde 22 artışla 1 milyar 786 milyon dolar oldu. AB ülkeleri ihracattan yüzde 79 pay aldı. Kasım ayında alternatif pazarlar arasındaki Amerika ülkelerine yüzde 27 ihracat artışı yaşanırken, Ortadoğu ülkelerine yüzde 16 düşüş oldu. 

TALEPLERİMİZ KABUL EDİLSİN

BAŞTA TOFAŞ ve Renault işçileri olmak üzere otomotiv işçileri emekleri sayesinde rekor üzerine rekor kırıldığını belirterek, 2017 sözleşmesinde taleplerinin kabul edilmesini istedi. Ücret zammı taleplerini baskı ve işten atmalarla engellenmek istendiğine dikkat çeken işçiler, “Rakamlar ortada. Biz rekor kırıyoruz ve emeğimizin hakkını istiyoruz. İşçi sendikaları da üzerine düşeni yapmalı” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Almanya’dan Türkiye'nin mülteci tehdidine tepki

SONRAKİ HABER

Ekoloji Birliği: Cerattepe direnişi cezaları mücadelemizi engelleyemeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa