ABF: 3 Haziranda miting yapacağız

ABF: 3 Haziranda miting yapacağız

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) 6. Olağan Genel Kurulunda konuşan Federasyon Genel Başkanı Selahattin Özel, Alevi düşmanlığının giderek arttığına ve dış politikaya kadar taştığına vurgu yaptı. Özel, Suriye’ye yönelik müdahale hevesinin içinde, Alevi düşmanlığının da olduğunu söyledi. Özel, 3 Haziranda Adana’da

Alevi hareketinin en üst çatı örgütü olan ve bünyesinde 33 derneğin bulunduğu ABF, 6. Olağan Genel Kurulu’nu dün Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın konferans salonunda gerçekleştirdi.
Kongreye, Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Avukat İlke Işık Sağdıç, BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül’ün yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisi de katıldı.

‘EVLERİMİZ İŞARETLENDİ’

Açılış konuşmasını yapan ABF Genel Başkanı Selahattin Özel Hatay, Adıyaman, Erzincan ve son olarak Didim’de Alevi evlerine yönelik işaretleme olaylarının tesadüf ile açıklanamayacağını ifade ederek, konunun üzerine düşmeyen Hükümeti eleştirdi.

‘DÜŞMANLIK ÜLKE DIŞINA TAŞTI’

Alevi düşmanlığının Türkiye dışına da taştığına vurgu yapan Özel, Aleviler olarak Suriye’ye yönelik müdahaleye karşı olduklarını ifade etti.

‘MAĞDUR VE MAZLUMLAR BİRLEŞMELİ’

Aleviliğin tek başına bir inanç olmadığını, on binlerce yıllık bir kültür olduğunu söyleyen BDP Muş Milletvekili Demir Çelik de, Aleviliğin felsefesi gereği mağdur ve mazlumun yanında olduğunu ifade etti.  Çelik, mağdur ve mazlum Alevi halkının ancak diğer mağdur ve mazlum halklar ile mücadelesini birleştirdiği takdirde kazanacağını kaydetti.

‘BİR ARPA BOYU YOL ALINMADI’

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir de, Alevilerin hak ve talepleri konusunda AKP’nin 10 yıllık iktidarı süresince “bir arpa boyu yol” alınmadığına dikkat çekti.

Özdemir eşit yurttaşlık ve Cem evlerinin ibadethane olması gibi taleplerin halen yerine getirilmediğini söyledi.  Kongre, yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Kongrede, Özel’in başkan adaylığındaki tek liste sunuldu. (Ankara/EVRENSEL)


‘SURİYE’YE MÜDAHALEYE KARŞIYIZ’

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Çankaya Şubesi de, düzenlediği kuruluş etkinliğinde ‘birlik ve kardeşlik’ mesajları verdi. AKD Şube Başkanı Ali Rıza Yıldırım yaptığı konuşmada, Suriye’ye yönelik savaş hazırlıklarına, Aleviler olarak karşı çıktıklarını ifade etti.

www.evrensel.net