İHD: 'Hasta tutsak Erol Zavar serbest bırakılmalı'

İHD: 'Hasta tutsak Erol Zavar serbest bırakılmalı'

Tekirdağ F Tipi Hapishanesi'ndeki hasta tutuklu Erol Zavar için Galatasaray Lisesi önünde 245. Hafta F oturumu gerçekleştirildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, cezaevlerinde hasta mahpusların serbest bırakılması için her hafta olduğu gibi bu hafta da F oturumu gerçekleştirdi. Bugünkü F Oturumu'nda mesane kanseri olan Erol Zavar’ın sağlık durumuna dikkat çekildi. Zavar ve tüm hasta tutsakların tedavi koşullarının sağlanması ve serbest bırakılması talep edildi. Galatasaray Lisesi önünde "245. Hafta F oturması Erol Zavar serbest bırakılsın", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır","Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın" pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları "Erol Zavar serbest bırakılsın", "Tedavi haktır engellenemez", "Tecrit iskencesine son", "Onursuz arama işkencesine son", "İnsan haklarıyla insandır", "Susma suça ortak olma", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek", " Hapishanelerdeki keyfi yönetime son" sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan İHD Ankara Şube Başkanı Nuray Çevirmen, hasta tutsak Erol Zavar'ın 2001 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldığını, bir buçuk ay önce ise Sincan F Tipi Hapishanesi'nden Tekirdağ F Tipi Hapishanesi'ne sürgün edildiğini belirtti.

Mesane kanseri olan Zavar'ın 15 kere ameliyat olduğunu ve vücudundan 50'ye yakın tümör alındığını söyleyen Çevirmen, "Zavar’ın aynı zamanda koah, migren, astım, tiroid nodülü, akciğerde nodül, ürtiker döküntü, bacağında platin, Dizinden menüsküs, safra kesesi ameliyatı ve bel-boyun fıtığı gibi hastalıklarıdan muzdariptir" dedi. Zavar’ın yakın dönemde kalbinden rahatsızlık yaşadığını ve anjiyo olması gerektiğini söyleyen Çevirmen, Anjiyo için hastaneye giden Zavar'ın bacağındaki platinin x-ray cihazında ötmesi nedeniyle, çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını, kabul etmediği için de gardiyanların saldırısına maruz kaldığını ve hastaneye götürülmediğini söyledi.

Çevirmen, Zavar'ın sağlık sorunlarının giderilmesinin devletin sorumluluğu olduğunu belirterek  tedavinin bir an önce yapılması için devletin acilen hapishane yönetimine talimat vermesi gerektiğini vurguladı.  Zavar'ın sevk sırasında dayatılan çıplak aramaya da derhal son verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eylem atılan sloganlarla son buldu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net