03 Aralık 2016 12:09

BBC, ‘100 Kadın 2016’ yı yayınlamaya başladı

BBC, “100 Kadın” için Türkiye'den seçilen Seyhan Arman'ın röportajı yayınlandı.

Paylaş

BBC her yıl dünya çapında etki yaratmış ve ilham vermiş 100 kadını seçiyor. 100 Kadın sezonu boyunca belgeseller, röportajlar ve haberlerle bu kadınların hayatlarına, başarılarına ve karşılaştıkları zorluklara dikkat çekiyor kısacası haberciliğin merkezine kadınlar oturtuluyor.

2011 yılında “Teslimiyet” filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali’nden “Jüri Oyunculuk Özel Ödülü” alan, geçtiğimiz yıl ''İnsan Hakları” ve ''En İyi Yabancı Film” ödüllü “Nerdesin Aşkım?” kısa filmininbaşrolü ve katıldığı birçok uluslararası festivalden beğeni ile dönen sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Seyhan Arman, “100 Kadın” projesi için aktardıkları geçtiğimiz gün yayınlandı.

Dördüncü yılına giren 100 Women projesi BBC'nin bütün dünyaya yaptığı televizyon, radyo ve internet yayınlarında kadınların daha iyi temsil edilmesini hedefliyor.

Sezon boyunca dünyanın dört bir yanından düşündürücü, heyecan ve ilham verici hikayelerin aktarılacağı BBC’nin “100 Kadın” projesinin listesinde bu yıl toplumlarındaki sorun ve beklentileri belgeleyen genç film yapımcıları, girişimciler, iş kadınları, bilim, siyaset, eğitim ve sanatta öncü rol alan kadınlar var. Sezon boyunca söyleşiler, fotoğraf çekimleri ve anlatılarla 100 kadının hikayesini seyircilerine aktaranprogram için BBC ekibi İstanbul'a gelmiş ve 2016’nın 100 Kadın listesindeki tek trans kadın olan Seyhan Arman ile 3 gün boyunca belgesel için çekim gerçekleştirmişti. Arman, projeye başarıyla oynadığı filmleri ve içinde bulunduğu sosyal sorumluluk projelerinden dolayı seçildi.

BBC'nin 100 Kadın sezonu içinde hikayesini daha ayrıntılı olarak dinleyeceğimiz Seyhan Arman; 1980 Adana doğumlu. Oyunculuğa 1994 yılında tiyatro ile başladı. Oyunculuğun yanı sıra çeşitli performanslar sergileyen Arman, insan hakları aktivisti ve İstanbul'da yaşıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İtalya’nın ‘tek adam’ referandumu

SONRAKİ HABER

İzmir Bornova’da ormanlık alanda yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa