03 Aralık 2016 14:28

Müfettişlerden skandal sorular

Erzurum’da müfettişler, kamu kurum çalışanlarına “Hangi mezheptensin?, Hangi partiye oy verdin?” gibi sorular yönelttiği ortaya çıktı. 

Paylaş

Erzurum’da kamu kuruluşlarında çalışanları denetleme adı altında İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerin muhalif olan kamu emekçilerini fişlediği ortaya çıktı. Müfettişler tarafından kişisel bilgileri ve siyasi görüşleri açıklaması dayatılan emekçilere, skandal nitelikte sorularak dayatıldı. Yapılan fişlemeyle “açığa alma” ve “ihraç etme” gibi durumların olacağı tahmin ediliyor.

‘OYUNU NEDEN HDP’YE VERDİN?’

Güvenliği açısından isminin açıklanmasını istemeyen bir kamu çalışanı, müfettişlerle yaşadığı skandal diyalogu anlattı. Müfettişlerin siyasi görüşünü açıklaması için dayatmada bulunduğunu belirten memur, “Sözde bizi denetlemeye gelmişler ama çalıştığımız kurumda herkesi denetlemediler. Sadece bazılarımızı sözde denetlediler. Denetlediği kişilerde muhalif kişilerdi. Bana hangi partiye oy verdiğimi açıklamamı istediler. Onlar ısrar edince bende HDP’ye oy verdiğimi söyledim. Bu kez de bana ‘Oyunu neden HDP’ye verdin?’ diye sordular. Çok ilgisiz hiç sorulardı. Çalıştığımız Kurumla ilgisi bile yoktu bu denetlemenin. Kurumda çalışan muhalif arkadaşlara da aynı benzeri sorular sordular. ‘Hangi mezheptensin?, Hangi partiye oy verdi ? Ve neden o partiye oy verdin’ gibi sorular yöneltiliyordu” diye konuştu.

‘BİZİ ATABİLERLER AMA TERBİYE EDEMEZLER’

Denetleme adı altında yapılan fişlemelerle kamu kurumlarında çalışan muhalif emekçilerin tasfiye edilmek istenildiğine dikkat çeken emekçi,” Kamu kurumlarında denetleme adı altında yapılan fişlemelerde muhalifler hedef seçiliyor. Kurumlarda muhalif sendikalara üye olan çalışan dışında hükümet yanlısı sendikalara üye olan personellere aynı uygulama yapılmıyor. Burada amaç sadece muhalifleri tasfiye etmek ya da terbiye etmek. Bizleri atabilirler ama terbiye edemezler. Nerede olursak olalım doğru bildiğimi her yerde yapmaya devam edeceğiz.” (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli belediyelerine operasyon

SONRAKİ HABER

Öğrencileri darbeden okul müdürü görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa