03 Aralık 2016 10:27

Yılın atleti ödülü Usain Bolt ve Almaz Ayana’nın oldu

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, 2016 Atletizm Ödülleri’ni dağıttı. Usain Bolt ve Almaz Ayana yılın atleti ödüllerine layık görüldü.

Paylaş

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Monaco’da bulunan Sporting Monte Carlo'da düzenlenen gecede 2016 ödüllerini dağıttı. Yılın atleti ödülleri erkeklerde Jamaikalı Usain Bolt, kadınlarda ise Etiyopya'dan Almaz Ayana’ya verildi. Usain Bolt bu ödülü 6’ncı kez almış oldu.

Bolt, erkeklerde daha önceden belirlenen 3 aday arasında yer alan Büyük Britanyalı Mo Farah ve Güney Afrikalı Wayde van Niekerk'i geride bıraktı. Dünya rekortmeni Jamaikalı Usain Bolt, Rio’daki Olimpiyatlarda 100 ve 200 metre ile 4x100 metredeki birincilikleriyle 3 altın madalya alarak toplam altın madalyalarını 9’a çıkarmıştı.

Kadınlarda ise Etiyopyalı atlet ve uzun mesafe koşucusu Almaz Ayana, Polonyalı çekiç atıcı Anita Wlodarczyk ve Jamaikalı atlet Elaine Thompson'ı geçerek bu yılın en iyi atleti ödülüne ulaştı. Ayana, 2016 Olimpiyat Oyunları'nda 10 bin metrede altın, 5 bin metrede ise bronz madalya kazandı. 29 yaşındaki Ayana, Haziran ayındaki Olimpiyatlarda 10 bin metreyi 17.45 dereceyle koşarak rekor kırmıştı.

ÖDÜLLERİ FEDERASYON BAŞKANI VE PRENS ALBERT TAKDİM ETTİ

Bolt ödülü IAAF Başkanı Sebastian Coe’nin elinden aldı. Bu esnada konuşan Bolt, koşmaya bir yıl daha devam etmesinin fanları sayesinde olduğunu belirterek “emekliliğimi istemiyorlar, onlara teşekkür etmeliyim" dedi.

Bu güne kadar bu ödüle layık görülen üçüncü Etiyopyalı kadın olan Ayana, ödülünü Uluslararası Atletizm Vakfı (IAF) Onursal Başkan Vekili, Monako Prensi II. Albert'ten aldı. Etiyopyalı atlet, heyecan ve mutluluktan duygularını açıklayamadığını belirtti.

Gecede genç yıldızlara da ödüller verildi. Erkeklerde 21 yaşındaki Kanadalı koşucu Andre De Grasse ödülün sahibi olurken, kadınlarda Belçika takımından Nafissatou Thiam ‘rising star’ ödülünü aldı.

MÜLTECİ TAKIMI UNUTULMADI

En iyi çalıştırıcı ödülü ABD’li Harry Marra’ya giderken, Rio 2016’da takım olarak yarışan mülteci atletler de unutulmadı. En iyi yönetici ödülünü Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı’nın oluşmasında önemli rol oynayan Tegla Loroupe aldı. Takımda savaşlar nedeniyle Suriye, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan gibi takım olarak olimpiyatlara katılamayan ülkelerden sporcular yer almıştı.

KADIN ATLETİZMİNİ TEŞVİK ÖDÜLÜ ARGEİTAKİ’YE

Sporun her kademesinde kadınların ve kız çocukların katılımını teşvik etmek için verilen ödül ise eski Yunan şampiyon Polyexeni Argeitaki’ye verildi. Atina Üniversitesi’nde Atletizm Bölümü Yardımcı Doçentlerinden Argeitaki, 50’den fazla bilimsel yayınla atletizme katkı sunmuş bir isim. (SPOR SERVİSİ) (Foto: IAAF)

ÖNCEKİ HABER

MEB’e bağlı anaokulunda imamdan ‘hadis’ eğitimi!

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa