Mars projesine 1.4 milyar avro kaynak bulundu

Mars projesine 1.4 milyar avro kaynak bulundu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars araştırma projesi için üye ülkelerden 1 milyar 400 milyon avro kaynak bulduğunu açıkladı.

Avrupa Uzay Ajansı, Rusya Uzay Ajansı (Roscosmos) ile ortak çalışması olan Mars araştırma projesi için üye ülkelerden 1 milyar 400 milyon avro kaynak bulduğunu açıkladı.

Açıklama ESA Genel Direktörü Jan Woerner, İsviçre'nin Lucerne kentinde düzenlenen basın toplantısında, ExoMars projesi için 22 üye ülkeden 1 milyar 400 milyon avro kaynak bulunduğunu söyledi. Fona destek veren ülkeler arasında ajansa üye olmayan Slovenya ve Kanada da yer alıyor.

ESA ve Roscosmos’un yürüttüğü çalışmada ExoMars isimli uzay aracı Mars'a fırlatılmış, ancak araç başarısız bir inişle Mars yüzeyine çakılmıştı. ExoMars'ın asıl amacı, 2020’de yapılması planlanan fırlatmaya ilişkin bilgi temin etmekti. ExoMars, ayrıca Mars yüzeyinde delik açıp yaparak çeşitli jeokimya araştırmaları yürütecekti.

19 Ekim’de Schiaparelli isimli uzay modülünden paraşütle Mars yüzeyine iniş yapması gereken ExoMars'ın navigasyon sistemindeki sorundan dolayı yüzeye olan mesafeyi yanlış hesapladığı ve paraşütünü geç açarak yüzeye çakıldığı belirtilmişti.

ESA ve Roscosmos, 2020'deki ikinci ExoMars projesi için ortaklığa devam edeceklerini ve yeni bir fırlatış üzerine çalıştıklarını bildirmişti. (DIŞ HABERLER) (Görsel: ESA)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Aralık 2016 07:38
www.evrensel.net