Rus gemisi lodos nedeniyle karaya oturdu

İstanbul'da akşam saatlerinde saatteki hızı 40 kilometreyi bulan rüzgar ve denizdeki lodos etkili oldu. Kartal sahilde Rus gemisi karaya oturdu.

03 Aralık 2016 04:25
Paylaş

Marmara Denizi'ndeki lodos nedeniyle İstanbul'un kıyı şeridini dalgalar dövdü. Meteoroloji, İstanbul'daki rüzgarın hızını 40 kilometre olarak açıklarken Avcılar başta olmak üzere sahil şeridinde yürümek isteyenler kayalıkları aşan dalgalardan ıslanmamak için kendilerini korumak zorunda kaldı. Avcılar Ambarlı'daki balıkçı tekneleri de etkili lodostan etkilenmemek için açılmadı. Martılar dalgalarla yüzeye çıkan balıkları avlamak için sürekli alçaktan uçtu.

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji bu akşam saatlerinden itibaren yarın sabah saatlerine kadar Marmara'nın doğusunda kalan İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Bilecik ile Batı ve Orta Karadeniz'de Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop, Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat ile İç Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde Eskişehir, Ankara ve Çankırı rüzgarın güneybatı yönlerden (lodos) hızını artıracağını bildirdi. Meteoroloji rüzgarın kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde saatteki hızının 50-80 kilometre esmesinin beklendiğini vurgulayarak Meydana gelebilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, baca gazı zehirlenmeleri, ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır uyarısını yaptı.

RUS BANDROLLÜ GEMİ KARAYA OTURDU

Kartal sahilde lodosun etkisiyle bir Rus kuru yük gemisi "Volgo-Donn 203 Tagarog" 21.00 sıralarında karaya oturdu. Bölgeye sahil güvenlik, deniz polisi, sağlık ekipleri, itfaiye ekipleri ve ambulanslar sevk edildi. Geminin içindeki 1'i kadın 11 mürettebat kurtarılmayı bekliyor. İtfaiye merdiven uzattı, aşırı rüzgardan mürettebatı alamadı. Kıyı emniyeti kara ekibi iskele kurarak mürettebatı kurtarmak için çalışmalar yapıyor.

Öte yandan Rus gemisine yakın bir bölgede de bir başka kuru yük gemisi de lodosun etkisiyle karaya oturdu. Bu geminin mürettebatının kurtarıldığı, gemide kimse kalmadığı öğrenildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Yangın söndürmeye giderken canından oldu

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de deniz ulaşımına yüzde 24.7’lik zam

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa