02 Aralık 2016 21:34

Elektrik kontağı önlenebilir felakettir

TMMOB, 12 kişinin hayatını kaybettiği faciada yangın kaynağı olarak gösterilen elektrik kontağının önlenemez bir felaket olmadığını belirtti

Paylaş

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde 12 kişiye mezar olan yurt yangınıyla ilgili soruşturma sürerken, en yakın Ağır Ceza Mahkemesinin bulunduğu Kozan İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı olan 2 kişi daha yakalandı. Aladağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan 14 şüphelinin ifadelerinin alınmasına devam ediliyor. İfadeleri tamamlanan 3 eğitici kadın, adliyeye sevk edildi. Kadınlar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kalan 11 şüphelinin de peyder pey adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Yangında yaralanan ve Adana’daki hastanelerde tedavi edilen 24 kişiden bugüne kadar 15’i taburcu edildi. 1’i yetişkin 9 kişinin de tedavisi sürüyor. Tedavi edilen çocukların dumandan etkilendikleri için solunum yolu sıkıntısı çektiği bazı çocukların da yüksekten düşme nedeniyle kırıklarının olduğu bildirildi.

KAZA DEĞİL CİNAYET

Öte yandan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ali Kuzu, Adana Aladağ’da meydana gelen kız öğrenci yurdu yangınıyla ilgili TMMOB’ye bağlı odaların Adana şube başkanları ve İKK Yürütme Kurulu üyeleriyle toplantı düzenledi. Burada bir değerlendirme yapan Kuzu, “Bu facia bir kaza ya da kader değildir. Bu, denetimsizliğin yol açtığı, sorumlusu belli olan bir cinayettir” dedi.

Yangının elektrik sayacından çıktığı ya da elektrik kontağı olduğu yönünde açıklamalar yapıldığını ancak yangının nedeninden daha önce gerekli önlemlerin alınmamış olmasına bakmak gerektiğini ifade eden Kuzu, “Elektrik kontağı önlenemez bir felaket kaynağı değildir. Elektronik algılama ve söndürme sistemleriyle önlenebilen bir felakettir. Çıkış sebebi ne olursa olsun, günümüz teknolojisi yangın felaketlerinin önlenmesine ve büyümesine engel olacak olanaklara sahiptir ancak ülkedeki uygulamalar, denetim eksikliği ve yetersiz mevzuat düzenlemeleri yangınların katliamlara dönüşmesine yol açmaktadır. Yangın felaketlerinde sıklıkla yaşanan yangın merdiveninin kapalı tutulması, yangın tüplerinin boş olması veya yangın dolaplarının kilitli tutulması gibi ihmalkarlıklar can kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Çocuklarımızın, gençlerimizin kaldıkları yurtların büyük bir kısmı, Aladağ örneğinde olduğu gibi projelendirme ve imalat sırasında yurt olarak tasarlanmamış ve kullanım izni alırken de uygunluk kriterleri aranmamıştır” diye konuştu. Kuzu, yurtta TMMOB heyetinin teknik incelemeleri devam ettiğini de hatırlattı.

KILIÇDAROĞLU, KARANFİL BIRAKACAK

Adana’da bugün miting yapacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bugün sabah Aladağ’a gideceği açıklandı. Kılıçdaroğlu’nun 12 kişinin yanarak öldüğü yurt binasına saat 11.00’da kırımızı karanfil bırakacağı bildirildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yeni E Dergisi okuyucularıyla buluşuyor

SONRAKİ HABER

Bölge barolarından kayyum başvurusunun yanıtlanmamasına tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa