02 Aralık 2016 20:57

Çadırda yaşam mücadelesi veriyorlar

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Muhammed ailesi kışın çadırda yaşamaya çalışıyor

Paylaş

Suriye’de yaşanan savaştan kaçarak Van’a gelen 7 kişilik Muhammed ailesi, havaların günden güne daha da soğuduğu kentte mahalle arasına kurulan çadırda yaşam mücadelesi veriyor.

Kış soğuğuna çadıra kurdukları soba ile dayanmaya çalışan aile, şimdiden yağacak kardan nasıl korunacağını kara kara düşünüyor. Eşi ve 10 ile 15 yaşındaki 2 çocuğu kent merkezinde hamallık ve ayakkabı boyacılığı yapan Fatma Muhammed (55) de çadırda 3 çocuğuyla kalıyor.

Havaların iyice soğuduğunu belirten Fatma Muhammed, birçok ihtiyaçlarını komşularının desteğiyle sağladığını söyledi. Ev kiralamak için maddi imkanlarının olmadığını dile getiren Muhammed, soğuyan havalarla birlikte 2 çocuğunun hastalandığını ifade etti. Uzanacak yardım elini beklediklerini söyleyen Muhammed, “Çadırda kalmak zorunda kaldık. Ama çadır çok soğuk olmaya başladı. Havalar gittikçe soğudu, kış geldiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yakacağımız da yok. Şimdilik çalı çırpı sokaklarda bulup yakıyoruz ama kışın ne yapacağız bilmiyoruz. Çocuklarım var onlar soğuktan çok etkileniyor zaten 2 küçük çocuğum şimdiden hastalanmaya başladı. Çadırda donabiliriz de kışın” diyerek içinde bulundukları durumu anlattı.

Halep’ten göç ettiklerini belirten Muhammed, savaşın bitmesi halinde topraklarına döneceklerini ifade etti. Muhammed, “Kendi topraklarımızdan rızamızla çıkmadık. İnşallah en kısa sürede savaş biter de biz de bu işkenceden kurtuluruz. İstemezdik bu şartlar altında yabancı bir ülkede kalmayı. Ama mecbur kaldık, savaşın bitmesi için her gün dua ediyorum. Ne kadar kötü durumda olsa da yine savaş bittikten sonra sona bir dakika beklemeyeceğiz buralarda” diye konuştu. (DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Suçlu itfaiye ve basın organları'

SONRAKİ HABER

Erdoğan ve Alpay özgürlük nöbetine mesaj yolladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa