27 Mayıs 2012 15:38

Mısır’da 2 aday var ama seçenek yok

MISIR’da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun kesin sonuçları henüz açıklanmasa da, Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi ve Mübarek rejiminin son başbakanı Ahmet Şefik çalışmalarına hız verdi. Özgür Mısırlılar Partisi’nin adayı olan ve ikinci tura kalamayan Ahmey Hayri

Mısır’da 2 aday var ama seçenek yok

Paylaş

İlk turda üçüncü olan Hamdin Sabahi ise, seçimde sonuçları etkileyecek ihlaller olduğuna dair kanıt bulduklarını belirterek, oyların bir kısmının yeniden sayılmasını istedi.
Adaylar ikinci tur için pozisyonlarını belirlerken Şefik, düzenlediği basın toplantısında, “eski rejime geri dönmeme” sözü verdi. Şefik, “Daha önce söylediğim gibi bütün Mısırlılara elimi uzatıyorum. Bütün güçlerle ve politik taraflarla diyaloğa hazırım. Aynı zamanda, halkın yanında olduğumu ve liderleri bu temel üzerinde kamuoyu ile anlaşma yapmaya davet ettiğimi belirtmek istiyorum” dedi.
Muhammed Mursi tarafından da aynı çağrıların yapılması dikkat çekerken iki aday da yarış dışı kalan siyasi taraflardan destek arayışı içinde.
Resmi olmayan sonuçlara göre, Çarşamba-Perşembe günleri yapılan ilk turda Mursi oyların yüzde 25.3’ünü, Şefik de yüzde 24.9’unu aldı.  30 yıldan fazla iktidarda kalan Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden 15 sonra yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçiminin kesin sonuçlarının yarın açıklanması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Anayasa, sınırsız düşünce özgürlüğünü sağlamalı’

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa