02 Aralık 2016 16:50

Munzur’un Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuru

Dersim Barosu, Munzur Vadisi’nin “Dünya Mirası listesi”ne alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu açıkladı.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim’in eşsiz güzelliklerine sahip olan Munzur Vadisi’nin “Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Listesi”ne alınması için bir başvuru yapıldığını Dersim Barosu Başkanı Barış Yıldırım açıkladı.

Yıldırım, Dersim merkez ve Ovacık ilçeleri arasında bulunan 42 bin hektarlık alanın Bakanlar Kurulu’nca 1971 yılında Milli Park olarak ilan edildiğini hatırlattı. Munzur milli parkının bitki çeşitliliğinin hali hazırdaki bin 600’ün yüzde 18’inin Munzur’a has endemik türler olduğunu söyleyen Yıldırım, bölgede yaşayan hayvan çeşitliliğine de vurgu yaptı. Kırmızı Benekli Alabalık, Ur kekliği, Bezuvar, Çengel boynuzlu keçi ve nesli tükenmekte olan Anadolu Pars’ının da yaşadığına dair işaretlerin tespit edildiğini belirten Yıldırım, “Ülkemizdeki kültürel, doğal mirası araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, değerlendirmek, yaymak, tanıtmak, benimsetmek görevi Anayasal bir yükümlülüktür” diyerek başvuru yapıldığını açıkladı.

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Tutuklu vekillerle görüşmemiz neden engelleniyor?'

SONRAKİ HABER

Kızıltepe Belediyesi eş başkanları tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa