BES: OHAL kaldırılsın, açığa alınanlar iade edilsin

BES: OHAL kaldırılsın, açığa alınanlar iade edilsin

BES üyeleri İstanbul ve Ankara Şubeleri vergi daireleri önlerinde OHAL ve KHK’lere karşı eylemler düzenledi.

İstanbul’da Büro Emekçileri Sendikası üyeleri İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önünde eylem düzenleyerek OHAL’in kaldırılmasını ve KHK’lerin geri çekilmesini talep etti. Açığa alınan ve görevlerine son verilen BES üyelerinin görevlerine iadesi talep edilen açıklamaya Eğitim Sen, Tüm Bel Sen, Haber Sen üye ve yöneticileri de katıldı.

Burada konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, siyasi iktidar tarafından toplumun tüm kesimlerinin zapturapt altına alınmak istendiğini ifade ederek “KESK olarak tüm darbelerin mağduruyuz. Kim bu örgütle iş birliği yapmışsa dönüp kendisine bakacak. Bizim mücadelemiz bağımsız sendikal mücadeledir” dedi.

KHK’lerle 86 binden fazla kamu emekçisinin ihraç edildiğini söyleyen Köse, 2 bin 56 kamu emekçisinin KESK üyesi olduğu bilgisini vererek, “Üyelerimiz dönünceye kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Kamu Sen ve Memur Sen kendi üyelerine sahip çıkmaktan korkuyor” diye konuştu.

‘SENDİKAMIZ HEDEFTE’

BES İstanbul Şubeleri adına ise ortak açıklamayı BES İstanbul 3 nolu Şube Başkanı Salih Aksoy yaptı. BES üyesi 143 kamu emekçisinin açığa alındığını söyleyen Aksoy, “Sendikamız temel kamu hizmetlerinin parasız, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını savunduğu için AKP, Saray iktidarının hedefindedir. Sendikamız güvenceli istihdam, maaşların performansa göre değil, gerçek bir toplu sözleşme sistemi ile belirlenmesini savunduğu için hedeftedir” dedi.

‘OHAL KALDIRILSIN, KHK’LER İPTAL EDİLSİN’

BES’in aynı zamanda barışı, eşitliği, adaleti ve demokrasiyi savunduğunu dile getiren Aksoy, sözlerine şöyle devam etti: “Her türlü eylem, etkinlik dayanışma ve hukuki süreçleri sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz. Siyasi iktidar şunu iyi bilmelidir ki, yolu demokrasiden sapan iktidarların sonu bellidir.” Aksoy, BES olarak OHAL’in kaldırılmasını, KHK’lerin sonuçları ile birlikte geri çekilmesini ve açığa alınanların görevlerine iade edilmesini talep ettiklerini ifade etti.

ANKARA’DA BES ÜYELERİNDEN KHK PROTESTOSU

BES üyeleri Ankara’da da ihraç kararlarına karşı eylem düzenledi. BES Ankara 1 ve 2 No’lu Şubeleri Dikimevi Vergi Dairesi önünde eylem yaptı.

“Basıkar bizi yıldıramaz”, “Çalmadık, çırpmadık, kandırılmadık” sloganlarının atıldığı eylemde açıklama yapan BES 1 No’lu Şube Başkanı İsmet Meydan, 1 Eylül ve 29 Ekim'de yayınlanan KHK'lerin ardından yeni bir kararnameyle sorgusuz ve gerekçe gösterilmeden binlerce kamu emekçisinin işine son verildiğini kaydetti.

Yeni KHK'lerle kamuda ihraçların devam edebileceğini vurgulayan Meydan,  özellikle Maliye Bakanlığı'nda görev yapan üyelerinin hedef alındığını dile getirdi. Büro emekçilerinin insanca yaşam ve güvenceli çalışması için mücadele ettiklerini belirten Meydan, kendilerini susturmaya çalışanların hayal kırıklığı yaşayacaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Aralık 2016 17:35
www.evrensel.net