İHD: Çocukların mağdur olmadığı gün yok

İHD: Çocukların mağdur olmadığı gün yok

Adana'da meydana gelen yurt faciasıyla ilgili açıklama yapan İnsan Hakları Derneği, yoksulların cemaat yurtlarına mecbur bırakıldığını ifade etti.

İnsan Hakları Derneği, Adana'da 12 kişinin can verdiği yurt yangınına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'de çocukların mağdur olmadığı bir gün bile geçmediği belirtilerek geçmiş yıllarda benzer şekilde yaşanan faciaların faillerinin halen bulunup cezalandırılmamasının yeni faciaların yaşanmasına zemin hazırladığı vurgulandı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana 'da bir cemaate ait yurtta 11 çocuk ve bir eğitmenin yaşamını yitirdiği yangına ilişkin yazılı açıklama yaptı. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 27. yılında Türkiye'deki çocukların başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere; halen şiddetin her türlüsüyle karşı karşıya kaldıklarını ifade edildi. Çocuk mağduriyetinin yaşanmadığı bir gün bile geçmediği belirtilen açıklamada, nüfusunun yaklaşık 25 milyonu çocuk olan ülkede çocuklara dair yürütülen her türlü iş ve işlemde meydana gelen sıradan bir özensizliğin dahi büyük felaketlere yol açtığına dikkat çekildi. Çocukların günlük hayatta uğradıkları hak ihlallerinin çoğu zaman görülmediği kaydedilen açıklamada, çocukların kamusal hizmetlerin sunulduğu yerlerde ve kamusal denetime tabi olması gereken mekanlarda yaşadıkları toplu ölümlerin toplumun tüm kesimlerinde derin acılar bıraktığı ifade edildi. 

SORUMLULAR YARGILANMIYOR

Açıklamada Aladağ'daki yangına benzer facialarda sorumluların yargılanmadığına dikkat çekilerek, “2008 yılında Konya ili Taşkent ilçesinde sonradan ruhsatsız olduğu anlaşılan ve çocuklara yatılı dini eğitim veren bir kurs merkezinde çıkan yangında 17 çocuk ve bir eğitmen hayatını kaybetmiş, 29 kişi de yaralanmıştı. 8 yıldır süren soruşturmada ne yazık ki halen sorumlular bulunup yargı önüne çıkarılmamıştır. Benzer bir olay 2015 yılında Diyarbakır ili Kulp ilçesinde meydana gelmiş ve burada kalan 12 çocuktan 6’sı çıkan yangında hayatını kaybetmiş; sorumlular halen bulunamamıştır. Geçmiş yıllarda benzer şekilde yaşanan faciaların faillerinin halen bulunup cezalandırılmamış olması da yeni faciaların yaşanmasına zemin hazırlamaktadır” denildi. 

YOKSULLAR BURALARA MUHTAÇ BIRAKILIYOR

Şüpheli ve faillerin derme çatma mekanlara ruhsat veren, denetim sorumluluğunu ve denetim raporlarının gereğini yerine getirmeyen kamu yönetimi anlayışı olduğu vurgulanan açıklamada, her ebeveynin kendi inançsal öğretilerini çocuklarına öğretme hakkı olduğu ancak her yurttaşa kamusal, nitelikli ve ulaşılabilir eğitim ve barınma hizmetini sunması gereken devlet yönetiminin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinin de yoksul vatandaşları bu gibi denetimsiz yerlere muhtaç bıraktığı ifade edildi. Açıklamada, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası çocuk hakları sözleşmelerinde ifadeleri bulunan tüm hakların çocuklar için kullanılabilir olmasını sağlamaya yönelik gerekli adımları hızla atılması gerektiği belirildi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER AdanayurtİHDçocuk