Köylerde ÖTV karşıtı kampanya sürüyor

Köylerde ÖTV karşıtı kampanya sürüyor

TÜM KÖY-SEN bir süredir tarımsal üretimde kullanılan mazottan ÖTV alınmaması yönünde bir kampanya yürütüyor. Bu kampanyayı ve Bursa’daki çalışmayı, Tüm Köy-Sen Merkez Yöneticisi Mehmet Eker’le konuştuk. Eker, Mart ayında Mudanya Muhtarlar Derneğinde düzenlenen basın açıklamasıyla başla

Önen Ersin

TÜM KÖY-SEN bir süredir tarımsal üretimde kullanılan mazottan ÖTV alınmaması yönünde bir kampanya yürütüyor. Bu kampanyayı ve Bursa’daki çalışmayı, Tüm Köy-Sen Merkez Yöneticisi Mehmet Eker’le konuştuk. Eker, Mart ayında Mudanya Muhtarlar Derneğinde düzenlenen basın açıklamasıyla başlanan çalışmanın, sonrasında köylüler içinde yayıldığını ve sahiplenildiğini söyledi.

Eker, imza kampanyasıyla kampanyanın sürdürüldüğünü; binlerce köylüden imza topladıklarını ifade etti. Mudanya’nın 36 köyüne ulaşmak üzere 3 ayrı ekip oluşturduklarını söyleyen Eker; özellikle Esence grubunda yaklaşık 15 kişinin sorumluluk aldığını ve işin kolektif bir çalışma ile sürdürüldüğünü belirtti.
Eker, 2003 yılından bu yana yük ve yolcu gemileri ile lüks yatların ÖTV’siz mazottan yararlandığını ancak tarımsal üretimde köylüleren  mazotu ÖTV’li kullandıklarını ifade etti. Eker, “Lüks yatlar mazota 2 bin 200 lira öderken; tarımsal üretimde köylüler 4 bin lira ödüyor” diye konuştu.

7-8 Haziran tarihlerinde toplanan imzalarla birlikte Mudanya’da bulunan siyasi partilerin ilçe örgütlerini ziyaret edeceklerini belirten Eker, buralardan da destek isteyeceklerini dile getirdi.

Haziran’ın ortasında ise Türkiye’nin birçok yerinden gelecek olan üretici köylülerle birlikte Meclise gideceklerini söyleyen Eker, siyasi partilerin grup başkan vekilleri ve meclis başkanıyla görüşeceklerini ve toplanan imzaların birer örneklerini ileteceklerini belirtti. Toplanan imzaların asılları ise çalışmasında kullanması için Emek Partisi Eski Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’e teslim edileceğini belirten Eker; bu işin sadece imza kampanyasıyla sınırlı kalmayacağını, bu hak kazanılana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Bu mücadelede asıl amaçlarının üreticinin kullandığı akaryakıttan (mazottan) ÖTV’nin kaldırılması talebini tüm üretici köylülerin genel talebi haline getirmek olduğuna dikkat çeken Eker, şu ana kadar bunu bir ölçüde başardıklarını söyledi. (Bursa/EVRENSEL)


TÜZEL YASA TEKLİFİ VERMİŞTİ

Emek Partisi Eski Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, 12 Mart günü Plan ve Bütçe Komisyonuna verdiği yasa teklifi ile tarımsal üretimde kullanılacak akaryakıtın (mazot) özel tüketim vergisinden (ÖTV) muaf tutulmasını istemişti. Bu yasa önerisinin yerel ayağını örgütlemek ve talebin üretici köylüler arasında yaygınlaşması için faaliyet gösteren Tüm-Köy Sen üyeleri de köylerde çalışmalarını sürdürüyorlar.

www.evrensel.net