01 Aralık 2016 22:53

Adli Tıp: Çocukların ruhsal sağlığı bozuldu

İzmir’de çocuklara tacizde bulunan okul müdürü Adil Ş. Hakim karşısına çıktı. Adli Tıp raporunda çocukların ruh sağlığının bozulduğu belirtildi.

Paylaş

İzmir'in Menderes İlçesi'nde, 2 yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrenciye, ‘cinsel içerikli film izlettiği’ ve ‘istismarda bulunduğu’ iddiasıyla hakkında 102 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan okul müdürü Adil Ş.'nin yargılandığı davanın 4'üncü duruşması 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Adil Ş. ve avukatı ile müşteki avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı, çeşitli siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri ile mağdurların yakınları ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel izledi. Yoğun katılımdan dolayı çok sayıda kişi mahkeme salonuna sığmadı.

Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Dairesi’nin mağur çocuklardan biriyle ilgili duruşmaya gönderdiği raporda çocuğun ruh sağlığının bozulduğu ifade edildi. Diğer çocuklara ilişkin rapor henüz mahkemeye sunulmadı.

Menderes İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Saadet Özkan’ın okula gelip gelmediği yönünde istenilen sınıf defteri, ek ders ve saat çizelgesi, maaş bordolarının geldiğini belirten mahkeme heyeti, sanığın belirttiği gibi Saadet Özkan’ın hiç okula gelmediği ve erken çıktığı gibi durumların olmadığının anlaşıldığını söyledi.

‘DERS DEFTERLERİ VE ÇİZELGELER SANIĞI YALANLADI’

Müşteki avukatlardan Gülce Mutoğlu Kılavuz, dosyaya gelen ders defteri ve kendilerindeki çizelgelerin sanığın bu güne kadar yaptığı savunmaların yalan olduğunu ortaya çıkardığını söyleyerek, tanık Saadet öğretmen hakkında yaptığı suçlamaların asılsız olduğunu belirtti. Kılavuz sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

‘SANIK YİNE SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ’

İddia makamı da bütün mağdurlarla ilgili hazırlanan raporun dosyada tamamlanması ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla tutukluluğun devamını talep ederken, sanık Adli Ş. ise yaptığı savunmasında yine tanık öğretmen Saadet Özcan'ın derslere girmediğini ve öğrencilerle ilgilenmediğini, çocuklara her konuda kendisinin yardımcı olduğu iddia etti. Sanık Adil Ş. Savunmasının devamında “Çocuklara tacizde bulunsaydım çocuklar okula gelip benimle konuşmazdı. Tacize uğrayan çocuklar tacizcisinin yanına gider mi? Eski savunmalarını tekrarlıyorum ve suçlamaları kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

Savunmaların ve taleplerin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti ise, çocukların ruh salığı ve psikolojilerinin bozulup bozulmadığının tespiti için İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu’ndan gelecek olan raporların beklenmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına ve davanın 9 Şubat’a ertelenmesine karar verdi.

KADINLAR: SONUNA KADAR DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ

Duruşma öncesi kadın örgütleri ve sendika temsilcileri adliye girişinde basın açıklaması yaptı. “Çocukların cinsel istismarına sesiz kalmıyoruz” yazılı pankart açan kadınlar sık sık, “Çocuk istismarını aklatmayacağız” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.

Açıklamada konuşan cinsel istismara uğrayan öğrencilerin öğretmeni Saadet Özkan, 2 buçuk senedir mücadele verdiklerini ifade ederek, “Ülkemizin yoksul gariban çocuklarına sahip çıkmalıyız ve bir bütün olmak zorundayız. Bir insan olarak şunu istiyorum; AKP, CHP, MHP ve HDP hepsi bir araya gelerek çocuklar için bir yasa çıkartsınlar. Bizim masum çocuklarımız güçlensin. Yasalar masumlardan, çocuklardan yana olsun. Çocuklarımız artık acı çekmesin istiyorum” dedi. Kadın örgütleri de yaptığı açıklamalarla, cinsel saldırı ve kadın cinayetleri davalarının takipçisi olarak faillere yeterli ceza alınmasını sağladıkları gibi bu davanın da sona kadar takipçisi olacaklarını vurguladı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

KJA Koordinasyon Kurulu Üyesi Sara Aktaş'a ev hapsi

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa