Onlarca kişi gözaltına alındı

Onlarca kişi gözaltına alındı

Bugün sabah saatlerinde Van ve Adana’da çok sayıda kişi gözaltına alınırken, Ankara’da 3 kişi tutuklandı.

Van’ın Erciş ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında kapatılan Dicle Haber Ajansının (DİHA) Muhabiri İdris Yılmaz ve babası İbrahim Yılmaz gözaltına alındı. Evde yapılan aramanın ardından İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen Gazeteci Yılmaz serbest bırakılırken, babası İbrahim Yılmaz emniyette tutuluyor. Gözaltı gerekçesi ise öğrenilemedi.

Van’ın Başkale ilçesinde Belediye Meclis Üyesi Nazime Abi gözaltına alındı. Sabah saatlerinde belediyeye geldiği esnada aracının önü sivil polislerce kesilen Abi, gerekçe belirtilmeden gözaltına alındı.

ADANA’DA 17 GÖZALTI

Adana’nın Ceyhan ilçesinde helikopter desteği ile çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda evlerin aranmasının ardından aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen 17 kişi Ceyhan İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Gözaltına alınanların çoğunun HDP yönetici ve üyeleri olduğu belirtildi. Gözaltına alınan 17 kişinin isimleri şöyle; Mehmet Kaya, Resul Kaya, Seyfi Girişkin, Reşit Bahadır, Cevat Bahadır, Rıdvan Bahadır, Murat Arslan, Bilal Baysal, Serdem Baysal, Mustafa Zeren, Şükran Aydoğan, Ahmet Akis, Mehmet Turgut, Hevi Turgut, Kerem Şendul, Hediye Teke ve Mehmet Kaya.

AĞRI’DA 2 GÖZALTI

Ağrı’da bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında ise HDP Merkez İlçe Başkanı Cengiz Araç ve Belediye Çalışanı Nurullah Öner gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 2 kişi Ağrı Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Kentte gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

ANKARA’DA TUTUKLAMA

Ankara 25 Kasım günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 11 kişiden 3’ü tutuklandı. Savcılıktaki ifadelerinin ardından Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi Çalışanı Şahin Bardakçı ve Barış Boyraz’ın da aralarında bulunduğu 9 kişi adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Şehriban Zuhurli, Ruken Türemiş ve Erhan Demir ise tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkemece, gece saatlerinde tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net